Εκπαιδευτικοί δημιουργούν τα δικά τους ραδιοφωνικά μηνύματα κατά της ρητορικής του μίσους

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο «Δημιουργία μαθητικού ραδιοφωνικού μηνύματος – ραδιοφωνική εκπομπή» την Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2018, στο 3ο Γυμνάσιο Μοσχάτου. Το σεμινάριο οργάνωσαν εκ μέρους του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ Αττικής  οι Σ.Ε.Ε  Νίκος Καμήλος και Δημήτρης Καλαϊτζίδης σε συνεργασία με  την κ. Βασιλεία Δηλαβέρη , Δ/ντρια Δημ. Σχολείου και μέλος της Επιστημονικής Εταιρείας «European School Radio – To Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο».  Θερμές ευχαριστίες στη Δ/ντρια του Σχολείου κ. Λίλα Βλάχου και στην Εκπαιδευτικό Πληροφορικής για την άψογη φιλοξενία και την ευγενή παραχώρηση του Εργαστηρίου Πληροφορικής.

Εκπαιδευτικοί  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης γνώρισαν συνοπτικά την ευρύτερη φιλοσοφία της αξιοποίησης του μαθητικού ραδιοφώνου στην εκπαίδευση, κατανόησαν εν  μέρει  την πλατφόρφα της Κοινότητας του European School Radio και του τρόπου εγγραφής των σχολείων σε αυτήν (http://europeanschoolradio.eu/ ). Κυρίως ,όμως ,εξοικειώθηκαν με βιωματικό τρόπο στη δημιουργία μαθητικών ραδιοφωνικών μηνυμάτων με τη χρήστη του προγράμματος επεξεργασίας  ήχου «Audacity». Χωρισμένοι σε έξι ομάδες δημιούργησαν με απλά μέσα, ένα μικρόφωνο και έναν υπολογιστή , σε «συνθήκες τάξης» τα δικά τους ραδιοφωνικά μηνύματα .  Έγιναν οι ίδιοι μαθητές, έζησαν τη μαγεία του ραδιοφώνου και ηχογράφησαν τα μηνύματά τους με θέμα:  «Η φωνή μας, ασπίδα στα λόγια του μίσους», που είναι και το θέμα του διαγωνισμού ηχητικού  μηνύματος και τραγουδιού “Καν’ το ν’ ακουστεί» στο πλαίσιο  διεξαγωγής του 6ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου (http://europeanschoolradio.eu/6fest/) .  Το 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες και ευελπιστεί ότι και μέσω του ραδιοφώνου  θα δώσουμε  ως εκπαιδευτικοί  την ευκαιρία να εκφραστούν οι μαθητές μας για όλα αυτά που επηρεάζουν αρνητικά τη ζωή τους, ως πολίτες αυτής της κοινωνίας, και να μιλήσουν αυθόρμητα, γιατί η κοινωνία πρέπει να ακούσει τη φωνή τους.
Σκεφτόμαστε, λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος να γίνει σύντομα επανάληψη του Εργαστηρίου.

Σας ευχαριστούμε πολύ!

Κατηγορίες: Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.