ΑΓΙΑΣΜΟΣ-ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Σεπ 202110

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
σας καλωσορίζουμε στο Νηπιαγωγείο μας και ευχόμαστε ολόψυχα μια καλή και δημιουργική χρονιά.
Ο  καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί
                                              την Δευτέρα  13 -09 -2021 στις 10.00 πμ,
με εκπρόσωπο εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών ενώ οι υπόλοιποι μαθητές και εκπαιδευτικοί θα βρίσκονται στις σχολικές αίθουσες ,τις οποίες θα επισκεφθεί στη συνέχεια ο ιερέας.
Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο Νηπιαγωγείο στις 8:15πμ ,χωρίς τσάντες, με τη μάσκα τους και το αυτοδιαγνωστικό τεστ (εκτυπωμένο ή χειρόγραφο, με τον κωδικό) το οποίο θα επιδείξουν στον εκπαιδευτικό της τάξης. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης , μπορεί να αποσταλεί ηλεκτρονικά στο email  τoυ σχολείου :    mail@4nip-paian.att.sch.gr.                                                                                                                                          Ενημερωθείτε σχετικά με τη διαδικασία δήλωσης του test στην ιστοσελίδα https://self-testing.gov.gr/
Οι μαθητές/τριες θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού που θα λάβει χώρα στις 10.00 π.μ. και αμέσως μετά ,θα αποχωρήσουν με τους συνοδούς τους.
Οι γονείς – κηδεμόνες των μαθητών λόγω των μέτρων πρόληψης για την εξάπλωση της πανδημίας δεν μπορούν να παρευρίσκονται στην τελετή του αγιασμού και  συστήνεται να παραμείνουν εκτός του σχολικού χώρου για να την παρακολουθήσουν .

SELF TEST
Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων αναφορικά με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς οι μαθητές θα προσέρχονται στις σχολικές μονάδες  με δήλωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού τεστ (self test), το οποίο θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα (προ Τρίτης και Παρασκευής), έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο.
Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας το πρώτο αυτοδιαγνωστικό τεστ (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα (δηλαδή την Κυριακή).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ                                                                                                                                                                                   Λόγω των μέτρων για τον περιορισμό της διάδοσης του κορονοϊού και σε εφαρμογή σχετικών εγκυκλίων του ΥΠΑΙΘ, υπάρχουν και φέτος σημαντικές διαφοροποιήσεις στη λειτουργία του σχολείου σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια,όσον αφορά την καθιερωμένη πρώτη ενημέρωση των γονέων στο χώρο του σχολείου. Όπως και την προηγούμενη σχολική χρονιά, αποστέλλονται απο το σχολείο ενημερωτικά emails  στους γονείς σχετικά με την λειτουργία του σχολείου.

Μ΄εκτίμηση

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου.

από κάτω από: ΓΟΝΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΓΙΑΣΜΟΣ-ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022