Erasmus project “Kids Saving the World”

Δεκ 202220
Το 4ο Νηπιαγωγείο Ν. Ιωνίας Βόλου συμμετείχε στη 1η κινητικότητα για το Erasmus+ KA210 project “Kids Saving the World” στην Foggia της Ιταλίας τον Δεκέμβριο του 2022. Συμμετείχαμε νηπιαγωγεία από την Ελλάδα και την Τουρκία. Θέμα της κινητικότητας “Το παιδί και η ανακύκλωση”.
Η κινητικότητα ξεκίνησε με καλωσόρισμα από την χώρα υποδοχής με μουσική συναυλία, μετά μας ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου τους, γυμνάσιο, δημοτικό και νηπιαγωγείο, μας χάρισαν δώρα με τοπικό χαρακτήρα και μας πρόσφεραν γεύμα με παραδοσιακά εδέσματα. Με τα παιδιά συμμετείχαμε σε δράση ενημέρωση για την ανακύκλωση και ανταλλαγής καρτών μεταξύ των μαθητών μας. Μας ξενάγησαν στην πόλη τους στα πιο σημαντικά μνημεία και εκκλησίες.
Επισκεφτήκαμε την Νάπολη, την πόλη Ματέρα και το χωριό Alberobello, το οποίο διακρίνεται παγκοσμίως για τα μικρά ασβεστολιθικά και πέτρινα κτίσματα με κωνικές, πυραμιδικές ή θολωτές στέγες, τα οποία είναι γνωστά ως Τρούλοι. Οι «τρούλοι» είναι κατασκευές με την τέχνη της ξερολιθιάς στην περιοχή της Απουλίας, δηλαδή με την παραδοσιακή τεχνική δόμησης χωρίς κανένα συνδετικό υλικό. Οι Τρούλοι του Αλμπερομπέλο θεωρούνται από τα καλύτερα σύνολα ξερολιθικών κατασκευών στην Ευρώπη και συγκαταλέγονται στον Κατάλογο Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO.
Επίσης, με τους μαθητές επισκεφτήκαμε το κέντρο διανομής των σκουπιδιών της πόλης, όπου μας έγινε ενημέρωση για το κέντρο και τον τρόπο που διαχωρίζουν τα σκουπίδια από ανακυκλώσιμα και μη. Έπειτα, στο σχολείο συμμετείχαμε σε δράση, εκπαιδευτικοί και μαθητές όπου διαχωρίζαμε σκουπίδια που είχαν σκορπίσει στο χώρο οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος.
Στη συνέχεια συζητήσαμε για το έργο, τις επόμενες κινητικότητες και τις υποχρεώσεις μας και η διευθύντρια του σχολείου όπου μας φιλοξενούσε μας έδωσε τις βεβαιώσεις συμμετοχής μας. Ευχαριστώ πολύ τις Ιταλίδες συνεργάτιδές μας Lucia Clemente & Sabrina Palumbo του σχολείου ISTITUTO COMPRENSIVO “Zingarelli-de Feltre” για την πολύ ωραία φιλοξενία που μας προσέφεραν..!!!Ήταν μία αξέχαστη εμπειρία..!!!
εικόνας WhatsApp 2022 12 12 στις 14.18.17 εικόνας WhatsApp 2022 12 12 στις 14.59.39 317810878 10227795005610409 7017083919100033327 n εικόνας WhatsApp 2022 12 15 στις 17.14.38
από κάτω από: Erasmus+ KA1 & ΚΑ2| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Erasmus project “Kids Saving the World”