Έφτασε το γλυκό ζεστό καλοκαιράκι ……
Γνωρίσαμε τα καλοκαιρινά φρούτα….
Με έναυσμα της Ευρωεκλογές που πραγματοποιήθηκαν στη χώρα μας ψηφίσαμε και εμείς!!!Όχι ευρωβουλευτές φυσικά αλλά το αγαπημένο καλοκαιρινό φρούτο της τάξης μας. Απ’ την ψηφοφορία προέκυψε ο μεγάλος νικητής που δεν ήταν άλλος από το Καρπούζι!!!
Η 5η Ιουνίου έχει οριστεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος. Με τους μαθητές μας συζητήσαμε για την σπουδαιότητα προστασίας του και την ανάγκη όλοι να συμβάλλουμε σ’ αυτή με όποιο τρόπο μπορούμε. ‘Έτσι, οι μικροί μας οικολόγοι, επηρεασμένοι και από το Καλοκαιρινό θεατρικό μας που είχε ως θέμα:” Στο Διάβα του νερού” αποφάσισαν να φτιάξουμε πλακάτ και να διαδηλώσουμε υπέρ της προστασίας του πλανήτη.
Λόγω ζέστης αποφασίσαμε να δροσιστούμε με νόστιμα παγωτά…..
Και φυσικά διασκεδάσαμε με καλοκαιρινά τραγούδια!!!
Καλό Καλοκαίρι!!!!