Πάμε για ΠΙΚ- ΝΙΚ;

Την Τρίτη 16 Απριλίου μια πολύ όμορφη έκπληξη περίμενε τα παιδάκια του Νηπιαγωγείου μας!

Πήραν τα τσαντάκια τους  και πήγαν για πικ -νικ!
Όχι μακριά… απλά στην αυλή του σχολείου μας! Η χαρά τους ήταν μεγάλη, απόλαυσαν την παρέα τους και το φαγητό τους στην ύπαιθρο. Φιλοδώρησαν με ψίχουλα τα μυρμήγκια και μετά εξερεύνησαν την πράσινη  ανοιξιάτικη γωνιά του σχολείου μας!

Όλοι στη συνέχεια χαλαρώσαμε ακούγοντας τους ήχους της φύσης και διαβάζοντας το παραμύθι μας στη νέα μας ¨παρεούλα¨.

Αποφασίσαμε να απολαμβάνουμε την Άνοιξη με Πικ νικ στην αυλή του σχολείου μας όσο πιο συχνά μπορούμε!

DSC04064  DSC04074

Θεατρική Παράσταση ¨Ο Μάγκας¨

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου το Νηπιαγωγείο μας πήγε θέατρο! Παρακολουθήσαμε στο Συνεδριακό Κέντρο Καρπενησίου την παράσταση ¨Ο Μάγκας¨ από την θεατρική ομάδα ¨Kids Theater¨ . Πρόκειται για το γνωστό παιδικό μυθιστόρημα της Πηνελόπης Δέλτα, που πρωτοεκδόθηκε το 1935 και μέχρι σήμερα μετράει εκατοντάδες επανεκδόσεις, μαρτυρώντας έτσι την διαχρονικότητα του περιεχομένου του. Αφηγείται την ιστορία ενός σκύλου και μάλιστα σε πρώτο πρόσωπο, που μέσα από κωμικά επεισόδια και περιπέτειες, θα πρέπει να αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις, με συνοδοιπόρους τους ιδιοκτήτες του σπιτιού που μένει. Μέσα από τα έξυπνα μάτια του Μάγκα βλέπουμε τον κόσμο και τη φύση των ανθρώπων και ένας σκύλος μας οδηγεί και μας διδάσκει έννοιες μεγάλες, τη φιλία, την αλήθεια, την αλληλοβοήθεια, τη συντροφικότητα. Η θεατρική ομάδα εντυπωσιακή και ευχάριστα  ζωντανή και διαδραστική με τους μαθητές, ξεσήκωνε τα παιδιά σε όλη τη διάρκεια της παράστασης. Η μεγάλη έκπληξη της παράστασης, ο σπουδαίος μουσικός Βασίλης Λέκκας, γεμίζει μελωδικά την παράσταση, αλλά και εμψυχώνει με την ερμηνεία του τον Μάγκα και τα παιδιά του έργου να αγωνίζονται για το δίκαιο. Η ηρεμία στην ερμηνεία του μας συγκίνησε και μας ταξίδεψε μελωδικά σε μια άλλη εποχή!

Ευχαριστούμε το Δήμο Καρπενησίου και την Περιφέρεια Ευρυτανίας για την προσφορά τους.

DSC04035 censored DSC04049 DSC04047 DSC04046 DSC04045 DSC04044 DSC04043 DSC04042 DSC04041 DSC04040 DSC04039 DSC04038 DSC04037 DSC04053 DSC04052 DSC04051