Ζουμ, Ζουμ ,Ζουμ,… Έντομα πετούν!

entoma

Έντομα, μικρά ή μεγάλα, βλαβερά ή ωφέλιμα τα συναντάμε παντού. Τι ξέρουμε γι’ αυτά;

IMG 20220511 154836

Από συζήτηση που κάναμε στην τάξη διαπιστώσαμε πως τα διαφορετικά είδη εντόμων έχουν πολλές ομοιότητες, αλλά και διαφορές, πχ. δεν πετούν όλα τα είδη ή δεν τσιμπούν όλα.

.png

Μιλήσαμε για το αγαπημένο μας έντομο, γιατί ονομάζονται έτσι, παρατηρήσαμε σε πόσα τμήματα είναι χωρισμένο το σώμα τους. Η πλειοψηφία διάλεξε την πεταλούδα και τη μέλισσα, οπότε ασχοληθήκαμε πιο πολύ με αυτά τα δύο έντομα.

Παρατηρήσαμε το σώμα της πεταλούδας και μιλήσαμε για τον κύκλο ζωής της.

petaloyda kyklow petaloydaw

Η μέλισσα, ένα έντομο τόσο μικρό, αλλά τόσο σπουδαίο για την ισορροπία στην φύση.

melissa merh melissaw

Γνωρίσαμε  το σχήμα που έχουν οι κυψέλες , το εξάγωνο και τα παιδιά προσπάθησαν να φτιάξουν και αυτά τη δική τους κερήθρα

IMG 20220516 103356 IMG 20220516 103418

Ανασύνθεση της λέξης μέλισσας με σημείο παρατήρησης τον πίνακα που είναι γραμμένη.

melissa 1

Κάθε παιδί  παρατηρεί τη λέξη. Οι κάρτες γυρίζουν ανάποδα. Που είναι το Μ που χρειάζομαι πρώτο; Βρείτε μου το Α; κ.α. Στη συνέχεια προσπαθούν να βάλουν τα γράμματα στη σωστή σειρά και να φτιάξουν την λέξη ΜΕΛΙΣΣΑ

Στις παρακάτω εικόνες τα παιδιά έψαξαν να βρουν τις κρυμμένες μέλισσες

Παρατηρητικότητα και προσοχή!

IMG 20220516 105210

Κάναμε εργασίες και κάποιες κατασκευές.

Ενδεικτικά:

Αφού διαβάσαμε το βιβλίο” Λήδα, η μικρή πυγολαμπίδα”, αποφασίσαμε να ζωγραφίσουμε το περιβάλλον της Λήδας, με μία διαφορετική τεχνική: Φυσώντας με το καλαμάκι. Τα παιδιά το διασκέδασαν πάρα πολύ!

Κατασκευάσαμε τις δικές μας πολύχρωμες πεταλούδες.

Ένα παιδάκι μας έφερε στο σχολείο την συλλογή του από βαλσαμωμένα έντομα και με χαρά την παρουσίασε στην τάξη