Αγγλικά στο νηπιαγωγείο

Η σχολική χρονιά 2021-22 θα είναι η πρώτη φορά που οι μαθητές στο Νηπιαγωγείο θα διδαχθούν υποχρεωτικά Αγγλικά μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες, βιωματικού χαρακτήρα.

Σκοπός της ενσωμάτωσης της Αγγλικής γλώσσας στο Νηπιαγωγείο είναι ο εμπλουτισμός του προγράμματος του Νηπιαγωγείου – μεθοδολογικά και θεματικά – σε σχέση με τη γλωσσική και ολόπλευρη ανάπτυξη των νηπίων για την ενίσχυση της πολυγλωσσικής επίγνωσης, της διαπολιτισμικής επικοινωνίας και τη διαμόρφωση της ταυτότητας του ενεργού πολίτη στη σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία.

Στο νηπιαγωγείο μας, η εκπαιδευτικός Π.Ε. 06 Αγγλικών η κα. Μαρία Ντάρα , μέσα από παιγνιώδη μορφή (Παιχνίδια, τραγούδια…) φέρνει σε επαφή τα νήπια με την αγγλική γλώσσα.