ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Ο Αγιασμός στο 4ο Νηπιαγωγείο Γέρακα  θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στον προαύλιο χώρο του σχολείου στις 08: 45 π.μ.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι  το Νηπιαγωγείο είναι το πρώτο σχολείο των παιδιών, πολλά εκ των οποίων τη φετινή σχολική χρονιά φοιτούν για πρώτη φορά σε αυτό (προνήπια), για να υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης του τελετουργικού και από την οικογένεια του μαθητή, ο Σύλλογος Διδασκόντων , κατόπιν, των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ, της   σχετικής εγκυκλίου  του ΥΠΑΙΘ για τη   λειτουργία των Νηπιαγωγείων της χώρας , του Π.Δ 79/2017 που αναφέρεται στη λειτουργία των σχολικών μονάδων της Α/θμιας Εκπαίδευσης,

αποφάσισε τα εξής:

Δευτέρα, 13/9/2021:Ο  Aγιασμός  να γίνει στον  προαύλιο χώρο του σχολείου.Κάθε μαθητής/ρια θα προσέλθει με έναν και μόνο γονέα/συνοδό  (τυχών δεύτερος συνοδός παραμένει εκτός χώρου του σχολείου και παρακολουθεί από εκεί τη τελετή) το διάστημα από 8.30 με 8.45 (αυστηρά)  και θα κατευθύνονται μαζί προς το χώρο της αυλής με τον ακόλουθο τρόπο:

• φορώντας υποχρεωτικά μάσκες και οι δύο,
  • επιδεικνύοντας σχολική κάρτα διενέργειας self test μαθητή/ριας δηλωμένο στην πλατφόρμα https://covid19-self-test.services.gov.gr/login?template=COVID19-SCHOOL-CARD2&next=/templates/COVID19-SCHOOL-CARD2/ui-form/create&  ή πιστοποιητικό νόσησης του παιδιού.
  • τηρώντας ασφαλείς αποστάσεις  (1,5μέτρο) μεταξύ τους  οι οικογένειες , χωρίς να κινούνται στο λοιπό χώρο.
  • Οι μαθητές /ριες προσέρχονται χωρίς σχολική τσάντα. Προτείνεται, όμως, ο γονέας συνοδός να έχει μαζί του μπουκάλι νερό για το παιδί του.

Στο τέλος του Αγιασμού θα ακολουθήσει:

1. Ανακοίνωση τμημάτων και ενταγμένων σε αυτά μαθητών/τριών
  2. Διευκρινιστικές οδηγίες για την έναρξη των μαθημάτων

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία.

Παρακαλούμε για την πιστή τήρηση των ως άνω.

Σύλλογος Διδασκόντων