Μάιος, Ιούνιος και ζήτω το καλοκαίρι!!!!!

Ο Μάιος  συνεχίστηκε με ανοιξιάτικες κατασκευές, με την επιστροφή μας στο σχολείο μετά τις διακοπές του Πάσχα.

Αυτό που κυριάρχησε βέβαια ήταν η γιορτή της μητέρας, για την οποία τα παιδιά με πολύ κέφι και ακόμη περισσότερη αγάπη

κατασκεύασαν όμορφες καρτούλες και κολιεδάκια για να τα προσφέρουν στις μανούλες τους.

Ακόμη στα πλαίσια της γλωσσικής καλλιέργειας, συζητήθηκαν και γράφτηκαν από τα παιδιά κι άλλα ονόματα για τη μαμά.

Ολοκληρώνοντας το φετινό μας πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων της Α΄Διεύθυνσης Αθήνας, με θέμα “Η Τέχνη των σχημάτων”, κατασκευές με ψαλίδι και χρωματιστά χαρτιά,

αλλά και με τέμπερες με την τεχνική της ελεύθερης κίνησης της μπίλιας πάνω στην ακουαρέλα.

Αλλά διασκέδασαν καλλιεργώντας και μαθηματικές έννοιες, όπως μέτρηση και προσανατολισμός, με τη βοήθεια της ρομποτικής μελισσούλας μας.

Όπως κάθε χρόνο στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των μαθητών μας στο δημοτικό, έγινε ομιλία από ψυχολόγο στους γονείς των παιδιών του σχολείου μας.

…..και τελειώσαμε με την καλοκαιρινή μας γιορτή που είχε θέμα “Τη θάλασσα αγαπάμε, καθαρή την κρατάμε”.

Κ  Α  Λ  Ο     Κ  Α  Λ  Ο  Κ  Α  Ι  Ρ  Ι