Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους τους μαθητές, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Αρχικά, γνωρίσαμε το BeeBot, την “έξυπνη μέλισσα” που είναι ένα προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου.
Στη συνέχεια, αποφασίσαμε να γιορτάσουμε τα δέκατα γενέθλια της εβδομάδας προγραμματισμού, συμμετέχοντας στη δράση με τίτλο “Happy Birthday CodeWeek” βοηθώντας το ρομπότ μας να συλλέξει τα δώρα του και να φτάσει στην τούρτα γενεθλίων του. Γίναμε οι ίδιοι ρομπότ, ακολουθήσαμε τη διαδρομή για την τούρτα γενεθλίων και τη σχεδιάσαμε στο δάπεδο.
Κατόπιν, βάλαμε και το ρομπότ μας στη δοκιμασία.
Δημιουργήσαμε τους δικούς μας κώδικες ώστε το Beebot να επιλέξει τα δώρα γεννεθλίων και να φτάσει στην τούρτα
Επίσης διαβάσαμε τον κώδικα του 10ου Νηπιαγωγείου Λάρισας για να βρούμε το κρυμμένο δωράκι!
Αναρτήσαμε τις δράσεις μας στο padlet https://padlet.com/zachariamarina79/ts1oeqzzndk8emhr μαζί με άλλα σχολεία. Ευχαριστούμε την Μαρίνα Ζαχαρία για την διοργάνωση της δραστηριότητας και για την πρόσκληση να συμμετέχουμε!
“Happy Birthday CodeWeek”!!!!
Επίσης συμμετείχαμε στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα και με τη δραστηριότητα ” Nibble and Beebot” σχετική με το eTwinninig έργο μας : «Nibble Your Steam Path». Η κοινή μας δραστηριότητα είναι να προγραμματίσουμε το Beebot για να βρει τις παραμυθένιες ιστορίες που επισκέφτηκε ο Nibble. Οι αναρτήσεις όλων των σχολείωνhttps://wakelet.com/i/invite?code=cpxo2jvp