Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας – Ημέρα Προστασίας Αδέσποτων Ζώων

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας και Προστασίας Αδέσποτων Ζώων στις 4 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο περιελάμβανε πολλές δραστηριότητες όπως παραμύθια, παρουσιάσεις, ψυχοκινητικά παιχνίδια, κατασκευές, αφίσες, αφηγηματικές αναπαράστασεις, παιχνίδια ρόλων, εθελοντικές δράσεις κ.α.

Προσδοκώμενα αποτελέσματα του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν:

• Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών με έμφαση στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό όν.
  • Η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
  • Η εμπλοκή των μαθητών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.

Το Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε η αρμόδια Αντιδήμαρχος, για τα ζώα συντροφιάς, κυρία Μαρσώνη Θεοδώρα, η οποία μέσα από την ανάγνωση παραμυθιού και τη συζήτηση με τους μαθητές, τόνισε τη σημασία για τη σωστή συμπεριφορά απέναντι στα ζώα, για τη φροντίδα, τα δικαιώματα και τις ανάγκες ενός ζώου καθώς και για τη σημασία της υιοθεσίας αδέσποτων ζώων, της πρόληψης των ασθενειών και των τραυματισμών τους. Μαζί με την κυρία Μαρσώνη ήταν και η εθελόντρια κυρία Παγώνα Γεωργία

Έπειτα, όλα τα παιδιά μαζί γέμισαν με ζωγραφιές αγάπης και κατασκεύασαν ένα μικρό καταφύγιο μέσα στο οποίο τοποθέτησαν τροφή και νερό για τα αδέσποτα ζωάκια που βρέθηκαν χωρίς σπίτι, οικογένεια και φροντίδα.

Με σκοπό την ενημέρωση της τοπικής κοινότητας, οι μαθητές δημιουργήσαν ένα ενημερωτικό φυλλάδιο με μηνύματα πληροφόρησης και ευαισθητοποίησης, το οποίο διαμοιράστηκε και κοινοποιήθηκε σε διάφορα σημεία της πόλης.

IMG 20240403 114837 COLLAGE

εικόνα Viber 2024 04 03 15 22 21 654