Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε πως έπειτα από την αξιολόγηση της εκπαιδευτικής μας πρότασης “A.I. Can Be My Eye”, το Νηπιαγωγείο μας προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Διαγωνισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση ο οποίος διεξάγεται από τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση.

O 6oς Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση, επικεντρώνεται στην Τεχνητή Νοημοσύνη και έχει ως στόχο μέσω της συγγραφής ανοιχτού κώδικα και της χρήσης των ανοιχτών τεχνολογιών, μαθητές και εκπαιδευτικοί, να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες, ώστε γίνουν δημιουργοί λύσεων και όχι απλοί “καταναλωτές” ψηφιακών υπηρεσιών.

Ο εν λόγω Πανελλήνιος Διαγωνισμός, απευθύνεται σε ομάδες μαθητών σχολείων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.Έχει ως στόχο την εισαγωγή στην εκπαίδευση υλικού και λογισμικού που ανοίγει ορίζοντες, ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα των μαθητών, δεν θέτει φραγμούς στην επινοητικότητα και την πρωτοβουλία τους και δεν επιβάλλει στους μαθητές τη χρήση συγκεκριμένων “κλειστών” προϊόντων.

Ο Διαγωνισμός δεν επιδιώκει τον ανταγωνισμό μεταξύ των σχολείων για το ποια κατασκευή είναι η καλύτερη. Είναι ένας εκπαιδευτικός διαγωνισμός που προωθεί το μοίρασμα και την επανάχρηση της γνώσης. Τα έργα των ομάδων που θα υλοποιηθούν κατά την διάρκεια της 2ης φάσης θα συμπεριλαμβάνουν αναλυτικές οδηγίες κατασκευής, χρήσης και διδασκαλίας για να μπορούν να είναι επαναχρησιμοποιήσιμα και από άλλα σχολεία και να δημιουργούν ανοικτούς εκπαιδευτικούς πόρους.