Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Το Νηπιαγωγείο μας ως Υποστηρικτής Φορέας Ασφαλούς Διαδικτύου, συμμετείχε στην Παγκόσμια Ημέρα Εορτασμού Ασφαλούς Διαδικτύου – 20 χρόνων, που διοργανώθηκε διαδικτυακά από τον Οργανισμό Saferinternet4kids. Με την Safer Internet Day, είναι μία ευκαιρία να αναδειχθούν οι θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνηθεί ο ρόλος που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

Η Αθηνά και ο @Παπάκης ενημέρωσαν τους μικρούς μαθητές των Νηπιαγωγείων σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Μέσα από το παραμύθι ο @Παπάκης Ντετέκτιβ και διαδικτυακά διαδραστικά παιχνίδια, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το φαινόμενο της παραπληροφόρησης. Οι υπεύθυνοι της παρουσίασης απάντησαν στις ερωτήσεις και τις απορίες των μαθητών, ενώ ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στον τρόπο που πρέπει να αντιδρούν στην περίπτωση που δουν οτιδήποτε στο διαδίκτυο το οποίο τους αναστατώσει ή τους ανησυχήσει.

Χάρτης Υποστηρικτών Σχολείων