Το σχολικό έτος 2023 – 2024, υλοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο το Καινοτόμο Πρόγραμμα: “Θεόφιλος, ο Φουστανελάς Ζωγράφος”.
Ο πίνακας αναφοράς της συγκεκριμένης θεματικής, μία εικονο-ιστορία, μερικές φωτογραφίες και ένας χάρτης, στάθηκαν αφορμή να ξεκινήσει η γνωριμία των μαθητών/τριών με τον ζωγράφο Θεόφιλο.
![IMG cd1130c6c22f3e29629141229562fb62 V](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/IMG-cd1130c6c22f3e29629141229562fb62-V-273x300.jpg?x58428)
Στο πλαίσιο της γλωσσικής τους εξάσκησης, οι μαθητές/τριες συνδύασαν φωνήματα (φωνούλες) και σχημάτισαν λέξεις που σχετίζονται με τον Θεόφιλο.
![IMG 10ccafc14778b530cf75d71cb0bcf88a V](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/IMG-10ccafc14778b530cf75d71cb0bcf88a-V-153x300.jpg?x58428)
![IMG f27e44146a11e62ac1fc05d22106060f V](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/IMG-f27e44146a11e62ac1fc05d22106060f-V-185x300.jpg?x58428)
![IMG c618054f7cd37fc86fb9ad689adf04a1 V](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/IMG-c618054f7cd37fc86fb9ad689adf04a1-V-225x300.jpg?x58428)
Με αφορμή τον πίνακα “Το μάζεμα των ελιών στην Μυτιλήνη”, οι μαθητές/τριες εξάσκησαν την παρατηρητικότητά τους, την περιγραφική τους ικανότητα και το λεξιλόγιό τους ενώ με γνώμονα τον συγκεκριμένο πίνακα, οι μαθητές/τριες πραγματοποίησαν προμαθηματικές ασκήσεις και ζωγράφισαν το αγαπημένο τους στιγμιότυπο από αυτόν.
![Εικόνα1](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα1-300x124.png?x58428)
![Εικόνα2](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα2-250x300.png?x58428)
![Εικόνα3](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα3-238x300.png?x58428)
![Εικόνα4](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα4-227x300.jpg?x58428)
Επιπλέον, οι μαθητές/τριες εμπνευσμένοι από τον πίνακα του Θεόφιλου “Ερωτόκριτος και Αρετούσα”, επιχείρησαν να τον αποτυπώσουν και οι ίδιοι/ίδιες χρωματικά στο χαρτί,
![IMG 94b1ecc84835858cf7c8e68a9a34bbd9 V](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/IMG-94b1ecc84835858cf7c8e68a9a34bbd9-V-174x300.jpg?x58428)
καθώς και τον πίνακα “Αθηνά και Άρτεμις”.
![Εικόνα12](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα12-271x300.png?x58428)
Ο ζωγράφος Θεόφιλος αγαπούσε ιδιαιτέρως τους Έλληνες αγωνιστές και για το λόγο αυτό ντυνόταν και ο ίδιος τσολιάς. Οι μαθητές/τριες τίμησαν τους Ήρωες του 1821 φτιάχνοντας τσολιαδάκια και ελληνοπούλες.
![Εικόνα5](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα5-300x251.png?x58428)
Ο πίνακας του Θεόφιλου με τον ήρωα της Ελληνικής Επανάστασης “Αθανάσιο Διάκο” βοήθησε τους μαθητές/τις μαθήτριες να βελτιώσουν την οπτική τους αντίληψη και μνήμη, καθώς και να αποδώσουν την συμμετρία.
![Εικόνα6](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα6-152x300.png?x58428)
![Εικόνα7](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα7-204x300.png?x58428)
![Εικόνα8](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα8-240x300.png?x58428)
Εμπνευσμένοι από τον πίνακα του Θεόφιλου “Η οικογένεια Πάτρισον εορτάζει το ελληνικό Πάσχα στο Σικάγο”, οι μαθητές/τριες αποτύπωσαν στο χαρτί το πώς πέρασαν το Πάσχα με την οικογένειά τους
![Εικόνα10](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα10-300x199.png?x58428)
![Εικόνα11](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα11-300x225.png?x58428)
και στη συνέχεια ζωγράφισαν τον αγαπημένο τους Θεό/Θεά του Ολύμπου.
![Εικόνα14](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα14-300x206.jpg?x58428)
![Εικόνα15](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα15-300x210.png?x58428)
![Εικόνα16](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα16-300x195.png?x58428)
Στο τέλος, οι μαθητές/τριες άρχισαν τον χορό, με αφορμή τον πίνακα του Θεόφιλου “Χορεύοντας τον χορό της τράτας”.
![Εικόνα18](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα18-300x162.png?x58428)
![Εικόνα19](https://blogs.sch.gr/4nipacharn/files/2024/06/Εικόνα19-300x135.png?x58428)