ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ 2019-2020

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ για τη σχ. χρονιά  2019-2020                                                                                                                                     Στο Νηπιαγωγείο εγγράφονται υποχρεωτικά όλα τα νήπια που έχουν γεννηθεί  το 2014 και τα προνήπια που έχουν γεννηθεί  το 2015 (υπενθυμίζεται ότι ο Δήμος Κεφαλονιάς εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 33 του νόμου 4521/18 περί υποχρεωτικής φοίτησης στο Νηπιαγωγείο νηπίων και προνηπίων).                                                                                  Οι αιτήσεις εγγραφών θα γίνονται δεκτές από τις 6 Μαϊου έως και 20 Μαϊου 2019 από τις 13.15΄-2.00΄ μ.μ  ώστε να μην διαταρράσεται το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, στο τμήμα του Νηπιαγωγείου που συστεγάζεται με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου, τις εργάσιμες ημέρες .    . Εγγραφές μετά τις 21 Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/ ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ο τομέας του 4ου 2/θ Νηπ/γείου Αργ/λίου σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 3487/5-9-17 έγγραφο της Δνσης Π.Ε Κεφ/νίας είναι:              Από Δεβοσέτου (αρίθμηση με μονούς αριθμούς ) ως Αμοργού στη συμβολή με την οδό Σταματίου Πυλαρινού , ευθείατην Περιφερειακή οδό μέρος των Λαϊκιών Κατοικιών με όρια τις οδούς :Βουτσινά(αρίθμηση με ζυγούς αριθμούς) διασταύρωση με Αποστολάτου ,Τζουγανάτου,Βασιλάτου καθώς και η παεριοχή ΚΤΕΛ-Λυκιαρδοπουλάτα και τα χωριά Χελμάτα ,Κομποθεκράτα .

Απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής στο νηπιαγωγείο:

Δίνονται από το Νηπιαγωγείο

1. Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη Δήλωση
  2. Πιστοποιητικό Γέννησης (ανασύρεται από το πληροφοριακό σύστημα)
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΑΔΥΜ) το οποίο συμπληρώνεται και επιστρέφεται στο Νηπιαγωγείο

Προσκομίζουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες

1. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού
  2. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ)
  3.  Για εγγραφή στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα (ώρα λήξης 16:00) θα πρέπει οι γονείς να είναι εργαζόμενοι ή άνεργοι και να προσκομίσουν βεβαίωση του φορέα εργασίας ή κάρτα ανεργίας. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση
    πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του
    τρέχοντος έτους.