Εκπαιδευτική επίσκεψη στο CERN και στο Μουσείο του Ερυθρού Σταυρού

Από 8 Νοεμβρίου μέχρι και 13 Νοεμβρίου μαθητές από τη Β και Γ τάξη του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο του Ερυθρού Σταυρού στη Γενεύη της Ελβετίας και στο Ευρωπαϊκό Ερευνητικό Κέντρο CERN.

Στο Μουσείο του Ερυθρού Σταυρού είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν τεκμήρια από τη δράση του συγκεκριμένου οργανισμού και να εκτιμήσουν την προσφορά του σε συνανθρώπους μας σε όλο τον κόσμο που χρειάζονται βοήθεια.

Στο Ερευνητικό Κέντρο CERN ξεναγήθηκαν από Έλληνες ερευνητές που εργάζονται εκεί και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα πειράματα και τα αποτελέσματά τους που διεξάγει το κέντρο αυτό. Γνώρισαν του επιταχυντές σωματιδίων και τον τρόπο που αυτοί λειτουργούν.

Στην εκπαιδευτική επίσκεψη οι μαθητές ξεναγήθηκαν και άκουσαν για την ιστορία  μιας σειράς πόλεων που επισκέφτηκαν όπως για παράδειγμα το Μιλάνο, τη Λουκέρνη, τη Ζυρίχη, τη Βέρνη, τη Λωζάνη και τη Γενεύη.

Το ταξίδι ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία για μαθητές και συνοδούς και οι γνώσεις που αποκόμισαν όλοι είναι ανεκτίμητες.

Κατηγορίες: Εκδρομή, Εκπαιδευτικές Επισκέψεις, Τάξη Β, Τάξη Γ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.