Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021: Έκτακτες υγειονομικές συνθήκες (Νέες επισημάνσεις από τη Γενική Δ/νση Εξετάσεων του Υ.ΠΑΙ.Θ)

Σε συνέχεια της Φ.251/64572/Α5/3-6-2021 (Β’ 2363) ΚΥΑ με θέμα «Τρόπος διεξαγωγής των Πανελλαδικών εξετάσεων 2021, γραπτών ή προφορικών και εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID -19.», η οποία ισχύει για φέτος λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών, σας υπενθυμίζουμε ότι οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων κατά την είσοδό τους στο εξεταστικό κέντρο

υποχρεούνται,

εκτός του δελτίου εξεταζομένου, να επιδεικνύουν και το εκτυπωμένο ηλεκτρονικό αποδεικτικό ή τη χειρόγραφη βεβαίωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test).
Οι υποψήφιοι κατά την είσοδό τους στην αίθουσα εξέτασης τοποθετούν οι ίδιοι το εκτυπωμένο ηλεκτρονικό αποδεικτικό ή τη χειρόγραφη βεβαίωση στην έδρα.

Μετά την παράδοση του γραπτού τους, παραλαμβάνουν το ηλεκτρονικό αποδεικτικό ή τη χειρόγραφη βεβαίωση.

Η ίδια διαδικασία επαναλαμβάνεται από τους υποψηφίους κάθε ημέρα εξέτασης.

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ότι το εκτυπωμένο ηλεκτρονικό αποδεικτικό ή η χειρόγραφη βεβαίωση θα πρέπει να έχει την υπογραφή

— του κηδεμόνα αν ο υποψήφιος είναι ανήλικος

— του ίδιου του υποψηφίου αν είναι ενήλικος

Η δήλωση του αποτελέσματος του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου των υποψηφίων πρέπει να ακολουθεί το παρακάτω πρότυπο:

ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ για COVID-19 (covid19-school-card-print)