ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΩΝ

Δεδομένου ότι η φετινή υποβολή της Αίτησης–Δήλωσης των αποφοίτων και η υποβολή των σχετικών γνωματεύσεων αναπηρίας και ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών ή ειδικών μαθησιακών δυσκολιών από τους αποφοίτους και τους μαθητές πραγματοποιείται εν μέσω έκτακτων υγειονομικών συνθηκών, παρακαλούνται οι (Υπο)Διευθυντές των ΓΕΛ και των ΕΠΑΛ να οργανώσουν τη διαδικασία υποδοχής των υποψηφίων, κατάθεσης και ελέγχου των σχετικών γνωματεύσεων, ώστε να υπάρξει χρονική κατανομή των επισκέψεων των υποψηφίων στη σχολική μονάδα και να τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας.

1. Οι απόφοιτοι υποβάλουν τις αιτήσεις με τις σχετικές γνωματεύσεις αναπηρίας και ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών ή ειδικών μαθησιακών δυσκολιών,που εξετάζονται προφορικά ή γραπτά κατά περίπτωση,στο Λύκειο υποβολής της Αίτησης-Δήλωσης για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις μαζί με την Αίτηση Δήλωση τους έως και 19 Μαρτίου 2021. Σε περίπτωση που δεν έχουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά δίνεται η δυνατότητα υποβολής τους το αργότερο μέχρι τέλος Μαρτίου 2021. Ειδικότερα οι απόφοιτοι θα πρέπει να εκδηλώσουν στο email του σχολείου την επιθυμία τους για μετάβαση στη σχολική μονάδα για υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης και των σχετικών γνωματεύσεων όπου απαιτείται και στη συνέχεια οι (Υπο)Διευθυντές με απαντητικό email να ορίσουν ακριβή ώρα και ημέρα μετάβασης στο Λύκειο καθώς και να αποστείλουν στους υποψηφίους συνημμένα την αριθμ.Φ.251/22933/Α5/26-02-2021 (ΦΕΚ 826Β ́) ΥΑ (ορισμός ημερομηνίας υποβολής της αίτησης αποφοίτων).

2. Οι μαθητές υποβάλουν τις αιτήσεις με τις σχετικές γνωματεύσεις αναπηρίας και ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών ή ειδικών μαθησιακών δυσκολιών,που εξετάζονται προφορικά ή γραπτά κατά περίπτωση,στο Λύκειο που έχουν υποβάλει την Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις το αργότερο μέχρι τέλος Μαρτίου 2021. Ειδικότερα οι μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες,εφόσον δεν έχουν ήδη καταθέσει στο Λύκειό τους τα απαραίτητα δικαιολογητικά, θα πρέπει να εκδηλώσουν στο email του σχολείου την επιθυμία τους για μετάβαση στη σχολική μονάδα για υποβολή των σχετικών γνωματεύσεων και στη συνέχεια οι (Υπο)Διευθυντές με απαντητικό email να ορίσουν ακριβή ώρα και ημέρα μετάβασης στο Λύκειο καθώς και να αποστείλουν στους υποψηφίους συνημμένα την αριθμ.Φ.251/22806/Α5/2021 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 897 Β ́) (Εξέταση των υποψηφίων με αναπηρία και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες…).

Συνεπώς,οι υποψήφιοι χρησιμοποιώντας τον κωδικό SMS 3 (μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία) θα μεταβαίνουν στη σχολική μονάδα φέροντας μαζί τους το απαντητικό email του σχολείου (σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή) στο οποίο θα αναγράφεται η ακριβής ημέρα και ώρα μετάβασης, το απολυτήριο τους εάν πρόκειται για αποφοίτους, καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά και το αντίστοιχο ΦΕΚ της υπουργικής απόφασης όπως αναφέρεται παραπάνω, σε περίπτωση που χρειαστεί να δικαιολογήσουν την μετακίνηση τους.

2021_3_9_Φ_251_27921_Α5_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΦΑ ΓΕΛ ΕΠΑΛ με ΑΔΑ

ΦΕΚ B 897 8-3-2021 YA Εξέταση υποψηφίων με αναπηρία & ειδικές εκπαιδ. ανάγκες

Ένα σχόλιο στο “ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ-ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ. Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίωνμε αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2021, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση”
  1. Ο/Η ΚΏΣΤΑΣ ΣΚΑΡΑΚΗΣ λέει:

ΧΑΡΗ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ ΣΎΓΧΡΟΝΗ ΨΗΦΙΑΚΉ ΠΑΡΟΥΣΊΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΊΟΥ ΥΠΉΡΞΑ ΚΑΘΗΓΗΤΉΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΌΣΟ ΑΓΆΠΗΣΑ.ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΑΡΑΚΗΣ

2.