Υποδομές

Το 4ο Γενικό Λύκειο Ηλιούπολης βρίσκεται στην οδό Βάκχου 13, ακριβώς κάτω από το αθλητικό κέντρο – Πάρκο Χαλικάκι. Το κτίριο άρχισε να κατασκευάζεται το 1978, ενώ το σχολείο λειτούργησε για πρώτη φορά το Σχολικό έτος 1983 – 1984.  Συστεγάζεται με το 4ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης. Διαθέτει ένα μεγάλο προαύλιο με γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ και Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων που εξυπηρετεί και το συστεγαζόμενο Γυμνάσιο. Διαθέτει συνολικά  14 αίθουσες διδασκαλίας, βιβλιοθήκη, εργαστήριο Πληροφορικής και εργαστήριο Φυσικών Επιστημών. Οι 11 από τις 14 αίθουσες είναι εξοπλισμένες από το 2023 με διαδραστικές οθόνες, μία διαθέτει διαδραστικό σύστημα, ενώ και τα δύο εργαστήρια (φυσικών επιστημώ και πληροφορικής) είναι εξοπλισμένα με διαδραστικά συστήματα.