Ενημερωτική συνάντηση με θέμα τη σχολική μοναξιά

Ενημερωτικές Εκδηλώσεις Σχ. Έτους 2023-2024 Κοινωνικές δράσεις - Σχολικό έτος 2023 - 2024

Στις 11 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας ενημερωτική συνάντηση των μαθητών της Β τάξης σε συνεργασία με την ομάδα “Δύναμαι – Ακουσέ Με Δάσκαλε”. Το θέμα της συνάντησης ήταν η σχολική μοναξιά, η συνεργασία μεταξύ μαθητών και η αποδοχή της διαφορετικότητας. Το θέμα ήταν επίκαιρο και ενδιαφέρον και η συμμετοχή των μαθητών ήταν συγκινητική. Πολλές φορές ένας μαθητής δεν νοιώθει μοναξιά μόνο όταν κάθεται μόνος του αλλά νοιώθει το ίδιο συναίσθημα ακόμα κι αν βρίσκεται ανάμεσα σε όλους τυος συμμαθητές του. Είναι σημαντικό να μπορούν οι μαθητές, όπως και οι καθηγητές να το εντοπίσουν, είναι γύρω μας! Οι μαθητές συνειδητοποίησαν ότι αξία έχει να αγαπάμε και τα “αόρατα” παιδιά της σχολικής τάξης που δεν έχουν “λάμψη” αλλά λαχταρούν για λίγη αποδοχή από την ομάδα των συνομιλήκων τους. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, στον άξονα που αφορά τις σχέσεις μεταξύ των συμμαθητών.