Athens Comicdom Con 2011- Τα κόμικς γιορτάζουν!

Απρ 20117

Εδώ και μερικά χρόνια, ο θεσμός των φεστιβάλ των κόμικς που απέκτησε φανατικούς υποστηρικτές στις περισσότερες πολιτείες της Αμερικής, στην Ιαπωνία και σε μεγάλες πόλεις της Ευρώπης, υιοθετείται και στη χώρα μας με τεράστια επιτυχία.

Φέτος, όπως και κάθε χρόνο, ένα τριήμερο του Απριλίου (8,9 και 10 Απριλίου για το 2011) είναι αφιερωμένο στην ένατη τέχνη, στους δημιουργούς αλλά και στους αναγνώστες. Είναι μια γιορτή με  χρώματα,  μαύρο μελάνι, μυρωδιά μολυβιού και φρεσκοτυπωμένου χαρτιού, γέλια και πειράγματα.

Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στο χώρο του bazaar, να ενημερωθείτε για τις νέες κυκλοφορίες και να εξασφαλίσετε κάποιο τεύχος με υπογραφή του δημιουργού του, το οποίο φυσικά έχει μεγάλη συναισθηματική και χρηματική αξία! Αξίζει να παρακολουθήσετε τις διάφορες συζητήσεις που διοργανώνονται, με ενδιαφέροντα θέματα που αφορούν την ένταξη και τη θέση  των κόμικς και των καρτούν στη σημερινή πραγματικότητα, να δείτε την ετήσια έκθεση και να στηρίξετε τους νέους, ερασιτέχνες καλλιτέχνες, τιμώντας κάποιο fanzine* ή ανεξάρτητο τεύχος.

Για πρώτη φορά στο Comicdom θα διεξαχθεί διαγωνισμός cosplay. Για όσους δεν γνωρίζουν, το cosplay είναι ένα αρκετά διαδεδομένο χόμπυ «ντυσίματος». Ο καθένας μπορεί να φτιάξει, με ό,τι μέσα διαθέτει, τη στολή του αγαπημένου του ήρωα και να τον υποδυθεί . Η πιο πρωτότυπη και καλοφτιαγμένη στολή, που αποδίδει το πνεύμα του χαρακτήρα, κερδίζει. Συνήθως οι cosplayers, διαθέτουν ιδιαίτερη φαντασία και θεατρικότητα. Πάνω απ’ όλα όμως, το διασκεδάζουν με την ψυχή τους.

Τέλος,για μια ακόμη φορά, θα γίνει η απονομή των Comicdom Awards στους Έλληνες δημιουργούς που ξεχώρισαν τo 2011.  Επισκεφτείτε το φεστιβάλ και παρακολουθείστε τα διάφορα δρώμενα. Είναι μια μοναδική εμπειρία για τους φίλους της υπέροχης αυτής τέχνης και μη.

Το πρόγραμμα του Comicdom , το οποίο λαμβάνει χώρα στην Ελληνοαμερικανική Ένωση, Mασσαλίας 22, 10680 Aθήνα :

Πρόγραμμα Comicdom Con Athens 2011

• Παρασκευή 8 Απριλίου

17:00 – 18:00 Τελετή Έναρξης. Παρουσίαση νέων εκδόσεων
18:15 – 19:45
Panel – “Comics & Video Games: Από Το Χαρτί Σε Κονσόλες Και PC”
20:00 – 21:30
Προβολή ντοκιμαντέρ “Grant Morrison: Talking With Gods”

• Σάββατο 9 Απριλίου

Θέατρο (2ος όροφος)

11:00 – 12:00 Παιδικό πρόγραμμα – “Anansi: Ο Θεός-Αράχνη”
12:00 – 13:00
Παιδικές προβολές Κινουμένων Σχεδίων
14:30 – 16:00
Panel – “Cartoons Και Πολιτική: Κριτικοί Από Μελάνι”
16:30 – 17:45
Panel – “Geek Girls: Comics Are A Girl’s Best Friend”
18:00 – 18:45
Q&A Bruno Brindisi
19:30 – 21:00
Διαγωνισμός Cosplay

Seminar Room (4ος όροφος)

12:00 – 12:50 *Workshop – Bruno Brindisi – “Η Λευκή Σελίδα”
13:00 – 13:50
Workshop – Sonia Leong: “Making Manga”
14:00 – 14:50
Workshop – Θάνος Τσίλης: “The Art Of Concept Art”
15:00 – 16:00
Workshop – Emanuel Guerra & Arlene Comas Fernandez: “Comics Και Animation Στην Κούβα – Η Ιστορία Μέχρι Σήμερα”

• Κυριακή 10 Απριλίου

Θέατρο (2ος όροφος)

11:00 – 12:00 Παιδικό πρόγραμμα – “Ένας Τόσος Δα Μικρούλης Ήρωας”
12:00 – 13:00
Παιδικές προβολές Κινουμένων Σχεδίων
14:30 – 16:00
Panel – “Έλληνες Δημιουργοί Σε Διεθνή Τροχιά”
16:30 – 17:45
Q&A και signing Chris Ware
18:00 – 20:00
Q&A και signing David Prudhomme
20:30 – 21:30
Τελετή απονομής Comicdom Awards 2011

Seminar Room (4ος όροφος)

12:00 – 12:50 Panel – Μελετώντας (Με) Τα Comics”
13:00 – 13:50
Workshop – Shaenon Garrity: “History Of Webcomics”
14:00 – 14:50
Workshop – Σπύρος Δερβενιώτης: “Συγκάτοικοι Από Χαρτί”
15:00 – 15:50
Workshop – Andrew Farago: “25 Years Of The Cartoon Art Museum – A Curator’s Guide To Comics”

• Όλο το τριήμερο

Έκθεση “Batman Yesterday & Tomorrow” (Γκαλερί Χατζηκυριάκος-Γκίκας, 1ος όροφος)
Bazaar εκδοτικών και καταστημάτων (Γκαλερί Κένεντι & Αίθριο, 1ος όροφος)
Αίθουσα Fanzines (Φουαγέ, 2ος όροφος)
Ατομική έκθεση Κώστα Κυριακάκη (Διάσπαρτη σε όλους τους χώρους της εκδήλωσης)

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: www.comicdom.gr

*Fanzines: Ανεξάρτητη έκδοση που αφορά ένα συγκεκριμένο θέμα (μουσική, κινηματογράφος κτλ.). Ένα είδος περιοδικού.

*Workshop: Ένα είδος μικρού σεμιναρίου.

Της Αριάνας Π. Ταπραντζή (Marsiana T.)