Διευκρινιστικές οδηγίες του ν. 4823/2021 (ΦΕΚ 136/τΑ΄/3-8-2021) σχετικά με την αξιολόγηση μαθητών που φοιτούν στις Β΄ και Γ΄ τάξεις Λυκείου όλων των τύπων

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕ.ΔΑ.Σ.Υ.

Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ:
Για το σχολικό έτος 23-24 και για τα επόμενα έτη καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης αίτησης για αξιολόγηση είναι η 30η Ιουνίου κάθε έτους.
Β΄ & Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ:
Σε περίπτωση που ένας γονέας / κηδεμόνας μαθητή / μαθήτριας επιθυμεί να καταθέσει αίτηση για αξιολόγηση – και δεν έχει ήδη καταθέσει – σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία έχει τη δυνατότητα να το κάνει, ωστόσο δεν μπορεί να εκδοθεί αξιολογική έκθεση ειδικά για τις ειδικές μαθησιακές δυσκολίες (δυσλεξία, δυσαναγνωσία, δυσορθογραφία, δυσαριθμησία).  Από το παραπάνω συνάγεται το συμπέρασμα ότι ο μαθητής/η μαθήτρια δεν δύναται να αξιολογηθεί με διαφορετικό τρόπο αξιολόγησης (προφορικά) στις εξετάσεις.