ΔΙΔΕ ΑΘΗΝΑΣ: Αρχίζει σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός

Σας επισυνάπτουμε μήνυμα της  κα. Σωτηροπούλου Κωνσταντίνας

Υπεύθυνη ΣΕΠ Δ ΔΙΔΕ ΑΘΗΝΑΣ

«Αγαπητοί Διευθυντές/ντριες,

αρχίζει σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός, σε γυμνάσια και λύκεια, της Δ ΔΙΔΕ ΑΘΗΝΑΣ.

Η δομή ΣΕΠ αλλάζει μορφή και εφεξής υπάγεται στη Δ.Δ.Ε. ΑΘΗΝΑΣ.

Νωρίτερα, ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός ανήκε ως αρμοδιότητα στο Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (ΚΕΣΥ) και παλαιότερα στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ).

Ήδη ξεκίνησαν ενημερώσεις σε ζητήματα επαγγελματικού προσανατολισμού που θα αφορούν τόσο τους μαθητές αλλά και τους γονείς τους.

Οι ενημερώσεις θα γίνουν σε δύο επίπεδα.

Το ένα θα αφορά στην επιλογή του κατάλληλου τύπου λυκείου και θα απευθύνεται σε τελειόφοιτους γυμνασίου και

το άλλο στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου και θα αφορά σε μαθητές που ολοκληρώνουν το λύκειο και ετοιμάζονται να δώσουν τη μάχη των πανελλαδικών εξετάσεων.

Δεδομένων των μέτρων που ισχύουν για τον περιορισμό της διασποράς του κορονοϊού, αλλά και του μεγάλου αριθμού των σχολείων, οι ενημερώσεις θα γίνονται διαδικτυακά ανά ομάδες σχολείων.

Σημειώνεται ότι ο σχολικός προσανατολισμός ήταν μάθημα που καταργήθηκε. Πέρυσι είχε εφαρμοστεί πιλοτικά και φέτος επιστρέφει στα σχολεία ολόκληρης της επικράτειας ως μέρος των «εργαστηρίων δεξιοτήτων» και στις τρεις τάξεις των γυμνασίων.

Σωτηροπούλου Κωνσταντίνα

Υπεύθυνη ΣΕΠ Δ ΔΙΔΕ ΑΘΗΝΑΣ»

Στοιχεία Επικοινωνίας:

Δευτέρα ως Πέμπτη: 2ο Γυμνάσιο Αλίμου 210-9835074 και