θολου 01

Εκπαιδευτική δράση με Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο

Ανακοινώσεις Γενικά Δράσεις

Την Τρίτη 01 Νοεμβρίου 2022 διεξάχθηκε στον χώρο του σχολείου εκπαιδευτικό πρόγραμμα για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου με φορητό ψηφιακό πλανητάριο.

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν, να ανακαλύψουν και να παρατηρήσουν με διασκεδαστικό και ψυχαγωγικό τρόπο μέσω ειδικής προβολής μέσα στην ημισφαιρική οθόνη προβολής διαμέτρου 6 μέτρων του πλανηταρίου δημιουργώντας την αίσθηση του διαστήματος.

Κατόπιν υπήρξε η δυνατότητα να πραγματοποιηθεί με τηλεσκόπιο εξωτερική παρατήρηση του Ηλίου με ειδικά προστατευτικά φίλτρα και πιο συγκεκριμένα της επιφάνειας του Ήλιου όπου εμφανίζονται συνήθως ηλιακές κηλίδες.

Οι μαθητές στα πλαίσια μίας διδακτικής ώρας συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην εκπαιδευτική δράση και στο τέλος είχαν τη δυνατότητα να θέσουν ενδιαφέρουσες ερωτήσεις στους συνοδούς αστρονόμους.