Ενημερωτικές Συναντήσεις Γονέων

«Ενημερωτικές Συναντήσεις Γονέων σε συνεργασία με την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας & Β/Θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας 1ο ΠΕΚΕΣ»

Στα πλαίσια της συνεργασίας της Αντιδημάρχου Παιδείας της  Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Αθλητισμού δια του Τμήματος Προγραμμάτων και Δια Βίου Μάθησης και του 1ου Π.Ε.Κ.Ε.Σ , διοργανώνονται επιμορφωτικές συναντήσεις γονέων  για τους γονείς των σχολείων (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια), στοχεύοντας στην ενημέρωση γύρω από σύγχρονα ζητήματα παιδαγωγικής. Το πρόγραμμα εγκρίθηκε με την υπ’ αρίθμ. 71/03-02-2020 Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου. Οι  συναντήσεις έχουν προγραμματιστεί  να πραγματοποιηθούν απογευματινές ώρες  17:00-19:00 μ.μ., ως ακολούθως:

1) Δευτέρα 17-02-2020 στο Πολιτιστικό Κέντρο Τούμπας Δήμου Θεσσαλονίκης με θέμα: «Διαχείριση του πένθους»

Εισηγήτριες: Ελισάβετ Σιμουλίδου, φιλόλογος-ψυχολόγος, Διευθύντρια του 3ου Γυμνασίου Θέρμης, πρώην Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού  Σταθμού Νέων Αν. Θεσσαλονίκης, Σουλτάνα  Λευκοπούλου,  ΣΕΕ ΠΕ 04,  1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας

2) Δευτέρα 24-02-2020 στο Δημαρχιακό Μέγαρο (Αίθ. Μ. Αναγνωστάκη) με θέμα: «Συνεργασία οικογένειας – σχολείου»

Εισηγήτρια:   Δήμητρα Ακριτίδου, Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Θεσσαλονίκης,  Συντονίστριες συζήτησης : Αιμιλία Κέκια, ΣΕΕ ΠΕ70 1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας,  Αναστασία Τσαβδάρη, ΣΕΕ ΠΕ60, 1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας

3) Δευτέρα 9-03-2020 στο Δημαρχιακό Μέγαρο (Αίθ. Μ. Αναγνωστάκη) με θέμα:  «Ο ποιοτικός χρόνος του γονέα με το παιδί του»

Εισηγητές:  Γεώργιος Πούλος, ΣΕΕ ΠΕ 03, 1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας, Μαρία Θεοχαρίδου-Ινεπολόγλου, φιλόλογος-ψυχολόγος

4) Δευτέρα 16-03-2020 στο Πολιτιστικό Κέντρο Τούμπας Δήμου Θεσσαλονίκης, με θέμα: «Ασφάλεια στο διαδίκτυο»

Εισηγητές: Γεωργία Αλεξούδα, ΣΕΕ ΠΕ 86, 1ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας, Απόστολος Παρασκευάς, ΣΕΕ ΠΕ 70, 2ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείτε με τα τηλ.: 2310503808,-809 και 2313318661.

Η είσοδος είναι ελεύθερη