Στάση εργασίας από την Δ΄ ΕΛΜΕ την Τρίτη 28-01-2020

Το Δ.Σ. της Δ’ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης καλεί τους συναδέλφους να συμμετάσχουν μαζικά σε παράσταση διαμαρτυρίας που διοργανώνει από κοινού με τους συλλόγους γονέων , γονείς και την Ένωση Γονέων Τούμπας, την Τρίτη 28-1-2020 και ώρα 11.00 στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης με στόχο την ανατροπή του σχεδιασμού του Δήμου Θεσσαλονίκης για ουσιαστική διάλυση τριών σχολικών μονάδων του συγκροτήματος της Οδού Κλεάνθους 30 στην Κάτω Τούμπα (2ο Γυμνάσιο Τούμπας, 4ο Γυμνάσιο Τούμπας και 20ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης) με πρόσχημα την ενεργειακή αναβάθμιση των κτιριακών υποδομών.

Απαιτούμε την διασφάλιση της οντότητας των σχολικών μονάδων, ώστε να εξασφαλίζονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα παιδαγωγικά δικαιώματα των μαθητών και τα  εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών.

Για την διευκόλυνση της συμμετοχής των συναδέλφων στην παράσταση διαμαρτυρίας το Δ.Σ. έχει προκηρύξει τρίωρη διευκολυντική στάση εργασίας για τις σχολικές μονάδες της Δ’ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης για την Τρίτη 28-1-2020 από τις 11.00 έως τις 14.00.