Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στη Λαμία

Συγγραφέας: | 29/05/2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στη Λαμία |

Το σχολείο μας πραγματοποίησε την ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή του στη Φθιώτιδα στις 08/05/2019.

Το πρόγραμμα ήταν το εξής:

• Πρώτη στάση έγινε στο Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν και παρακολούθησαν τρισδιάστατη προβολή της μάχης των Θερμοπυλών.
  • Στη συνέχεια, επισκεφθήκαμε τη Μονή Αγάθωνος (κοντά στην Υπάτη) και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας δίπλα στη μονή με δείγματα της χλωρίδας και πανίδας της περιοχής.
  • Κατόπιν, κατευθυνθήκαμε προς Λαμία όπου σταματήσαμε για το μεσημεριανό μας και περιηγηθήκαμε στις κεντρικές πλατείες της πόλης.
  • Στο δρόμο της επιστροφής, έγινε στάση στα Καμένα Βούρλα όπου απολαύσαμε το απογευματινό μας δίπλα στη θάλασσα.

Συνολικά, η εκδρομή άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις σε καθηγητές και μαθητές. Και του χρόνου λοιπόν!