ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΘΗΒΑΣ

Συγγραφέας: | 18/03/2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΘΗΒΑΣ |

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την εκδήλωση στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, που πραγματοποιήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Θήβας, με θέμα: « Ιστορική αναβίωση της πολεμικής τέχνης και τεχνικής στην Αρχαιότητα, μέσα από ακριβή αντίγραφα και μέσω εκθεμάτων του Μουσείου Θηβών ».

Τους μαθητές συνόδευσαν η Διευθύντρια κ. Γκιζίλη Ρούλα, ΠΕ 11 και οι εκπαιδευτικοί κ. Ζιώγου Καλλιόπη ΠΕ 01,  Λούκα Δήμητρα ΠΕ 03, Πελώνης Γεώργιος ΠΕ 02 και Χατζηκυριάκου Μαρία ΠΕ 02. Ήταν ένα συναρπαστικό ταξίδι στο χρόνο, με τη βοήθεια των επιστημών της Ιστορίας και της Αρχαιολογίας, διότι παρουσιάστηκε από εξειδικευμένους επιστήμονες κι ερευνητές, μέσω της αναβίωσης, διεξοδικά ο τρόπος με τον οποίο ανέπτυξαν οι αρχαίοι Έλληνες την άμυνά τους, σε επίπεδο στρατιωτικού εξοπλισμού και μεθόδων επίθεσης.

Ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά μας για την ευπρεπή και υπομονετική παρουσία τους καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.