ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ (Κ.Π.Γ) Γ’ Γυμνασίου 22/5/20

Κριτήριο αυτοαξιολόγησης κεφάλαιο 9. Δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήσεις που εκκρεμούσαν.
Παράδοση μαθήματος : Κεφάλαιο 10 σελ. 88-91
Κύρια σημεία. Η Νομοθετική λειτουργία
Η Βουλή
Σύνθεση της Βουλής : – Ο αριθμός των βουλευτών δεν μπορεί να είναι μικρότερος από διακόσιους και όχι μεγαλύτερος από τριακόσιους. Στη σημερινή Βουλή είναι 300.
-Οι βουλευτές εκλέγονται για τέσσερα χρόνια, για μια δηλαδή βουλευτική περίοδο.
-Για να εκλεγεί κάποιος βουλευτής πρέπει να είναι Έλληνας πολίτης, να έχει τη νόμιμη ικανότητα να εκλέγει και να έχει συμπληρώσει το 25ο έτος της ηλικίας του.
-Οι βουλευτές κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, έχουν δικαίωμα να εκφράζουν τη γνώμη τους ελεύθερα και να ψηφίζουν σύμφωνα με τη συνείδηση τους.
-Η Βουλή συγκαλείται σε τακτά χρονικά διαστήματα, τις συνόδους.

Αρμοδιότητες της Βουλής : – Είναι ο χώρος που εκφράζεται και πραγματώνεται η λαϊκή κυριαρχία.
– Ψηφίζει τους νόμους.
– Ελέγχει την κυβέρνηση.
– Αναδεικνύει την κυβέρνηση. Ως πρωθυπουργός διορίζεται ο αρχηγός του κόμματος που διαθέτει την απόλυτη πλειοψηφία.
– Δίνει ψήφο εμπιστοσύνης ή δυσπιστίας στην κυβέρνηση, σε περίπτωση καταψήφισης ύστερα από πρόταση δυσπιστίας η κυβέρνηση πρέπει να παραιτηθεί.
– Αναθεωρεί το Σύνταγμα.
– Ψηφίζει τον προϋπολογισμό του κράτους, δηλαδή τα έσοδα και τα έξοδα του κράτους.
– Έχει αρμοδιότητες δικαστικού χαρακτήρα για θέματα που αφορούν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και τους υπουργούς.
– Εκλέγει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, σε ειδική συνεδρίαση και με ονομαστική ψηφοφορία.
– Επικυρώνει με νόμο τις διεθνείς συμβάσεις που έχει υπογράψει η χώρα μας.

Ερωτήσεις: Από το κριτήριο αυτοαξιολόγησης σελ. 97, οι ερωτήσεις Α(1,2,3).

Η εργασία να παραδοθεί στο σχολείο ή να σταλεί στο ημεηλ του σχολείου.