Τα “χαϊκού” στη χρονιά του κορονοϊού

Τις τελευταίες εβδομάδες  της ιδιαίτερης αυτής σχολικής χρονιάς οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ4 ασχολήθηκαν με την ποίηση (που έπεσε ως θέμα και στις πανελλήνιες) και πειραματίστηκαν με την ποιητική φόρμα του χαϊκού! Ιδού τα αποτελέσματα της προσπάθειάς τους. Να σημειωθεί πως στην προσπάθεια αυτή συμμετείχαν και μαθητές από το σπίτι.

ΣΗΜ 1: Τα «χαϊκού» (δηλαδή αστείος στίχος) αποτελούν μια ιαπωνική ποιητική φόρμα που περιλαμβάνει τη συντομότερη μορφή ποιήματος παγκοσμίως.

ΣΗΜ 2: Στο «χαϊκού» γίνεται προσπάθεια να συλληφθεί η ρευστότητα και η προσωρινότητα της στιγμής, προκειμένου αυτή να διατηρηθεί αναλλοίωτη στην αιωνιότητα. Επειδή, όμως, οι λέξεις δεν είναι αρκετές για να περιγράψουν την ολότητα μιας στιγμιαίας εμπειρίας, ο ποιητής του χαϊκού περιγράφει νοερά μια ιδέα, αφήνοντας τη φαντασία του αναγνώστη να τη συμπληρώσει, όπως εκείνος νομίζει.