Ιαν 09

Το Καζούλλειο στη φρεγάτα «Ελλη»

Η έλευση της ιστορικής φρεγάτας «Έλλης» στο νησί της Ρόδου, έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς του 4ου Γυμνασίου Ρόδου να πραγματοποιήσουν μια ξεχωριστή εκπαιδευτική επίσκεψη. Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές απόλαυσαν τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία του πληρώματος. Αρχικά, ο ύπαρχος της φρεγάτας έκανε μια ιστορική αναδρομή συνδέοντας το όνομα του πλοίου με το νησί της Ρόδου. Κατόπιν έγινε περιήγηση στους χώρους του, όπου το αρμόδιο προσωπικό ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με τα γενικά χαρακτηριστικά του πολεμικού και απάντησε πρόθυμα σε όλες τις απορίες των μαθητών. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε στους μικρούς επισκέπτες το ελικοδρόμιο, η γέφυρα, τα όργανα πλοήγησης και τα οπλικά συστήματα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία για πρώτη φορά να γνωρίσουν από κοντά ένα πολεμικό πλοίο. Μεγαλύτερο όμως όφελος αυτή της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η υπερηφάνεια που κυρίευσε μαθητές και εκπαιδευτικούς καθώς και το αίσθημα ασφάλειας και εμπιστοσύνης προς το προσωπικό που υπηρετεί στη φρεγάτα. Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Νικόλαος Τσατταλιός, οι εκπαιδευτικοί κ.Κωστάκη Γεωργία και κ.Παπαντωνίου Μιχαήλ, καθώς και οι μαθητές ευχαριστούν θερμά τον κυβερνήτη του πλοίου κ. Νικόλαο Περάκο, τον Πλωτάρχη κ. Ιωάννη Βλάχο και όλο το προσωπικό διότι μετέδωσαν την αγάπη και το πάθος τους που πηγάζει από τη βαριά κληρονομιά του πολεμικού μας ναυτικού.