Το 4ο Γυμνάσιο ξανά στη δενδροφύτευση!

Δυναμική παρουσία είχε για πολλοστή φορά το σχολείο μας στη δενδροφύτευση που οργάνωσε η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δασών Δωδεκανήσου την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου, στην περιοχή «Καταραμένου», στην επαρχιακή οδό Βατίου – Απολλακιάς. Πρόκειται για μια περιοχή ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους που αποτελεί ταυτόχρονα και έναν σημαντικό και προστατευόμενο βιότοπο μέσα στον οποίο διαβιούν και σημαντικοί πληθυσμοί του ελαφιού της Ρόδο.

Περίπου 40 μαθητές και μαθήτριες με τη  συνοδεία των εκπαιδευτικών τους έδωσαν βροντερό παρόν και βοήθησαν με κέφι και ενθουσιασμό να φυτευτούν τα 2000 δέντρα που παραχώρησε το Φυτώριο της Περιφέρειας Ν. Αιγαίου, ενώ ανανέωσαν το ραντεβού για του χρόνου!