«Ταξιδεύοντας με την κρητική ματιά του Νίκου Καζαντζάκη. “Χτυπάμε” το φανατισμό και το ρατσισμό».

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  της ΟΑΚ, καθώς και η διεξαγωγή της αντίστοιχης Ημερίδας που αφορούσε τη διαθεματική προσέγγιση του Μαθήματος των Θρησκευτικών, μέσα από την «κρητική ματιά» του Νίκου Καζαντζάκη, με τίτλο: «Ταξιδεύοντας με την κρητική ματιά του Νίκου Καζαντζάκη. “Χτυπάμε” το φανατισμό και το ρατσισμό». Στην τελική της μορφή η παρούσα δράση –με τη συνδιοργάνωση της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη (Δ.Ε.Φ.Ν.Κ.)– πραγματοποιήθηκε κατά την επίσκεψη των μαθητών στην ΟΑΚ, με τη διεξαγωγή επιστημονικής Ημερίδας και τη φιλοξενία τους στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις εργασίες τους, να ανταλλάξουν σκέψεις, να κάνουν προτάσεις για την αντιμετώπιση ενός κοινωνικού φαινομένου που αναπτύσσεται στις κοινωνίες μας και δεν είναι άλλο παρά ο ρατσισμός, αλλά και να έλθουν σ’ επικοινωνία μεταξύ τους. Με διαδραστικό τρόπο μίλησαν μέσα από τα κείμενα των μεγάλων συγγραφέων Νίκου Καζαντζάκη, Παντελή Πρεβελάκη και του μακαριστού Κισάμου και Σελίνου κυρού Ειρηναίου Γαλανάκη.  Επίσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του Ιδρύματος, αλλά και να ανακαλύψουν την παράδοσή μας μέσα από τη μουσική και την επίσκεψη σε αξιοθέατα της περιοχής. Πιο αναλυτικά, από 24 έως 27 Φεβρουαρίου 2016, η ΟΑΚ φιλοξένησε στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος, μαθητές από τα σχολεία: 4ο Καζούλειο Γυμνάσιο Ρόδου, 5ο ΓΕΛ Ηρακλείου και Πατριαρχικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Χανίων, στα πλαίσια της παραπάνω Ημερίδας. Ακολούθως, στο Πρόγραμμα της Ημερίδας της Παρασκευής 26ης Φεβρουαρίου 2016, συμμετείχαν οι μαθητές του 4ου Καζουλείου Γυμνασίου Ρόδου, με θέμα: «Ταξιδεύοντας με την κρητική ματιά του Νίκου Καζαντζάκη», οι μαθητές από το 5ο ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης, με θέμα: «Στην άκρα του κόσμου ένας υποφέρει, εμείς φταίμε» και οι μαθητές από το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Χανίων, με θέμα: «Οι έννοιες της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας μέσα από το συγγραφικό έργο των Νίκου Καζαντζάκη, Παντελή Πρεβελάκη και του μακαριστού Ειρηναίου Γαλανάκη».
Στην Ημερίδα παρευρέθηκαν ο Γενικός Διευθυντής της ΟΑΚ κ. Κωνσταντίνος Ζορμπάς, καθώς και ο κ. Σήφης Μιχελογιάννης, Υπεύθυνος του Τομέα Κρήτης του Ελληνικού Τμήματος της Δ.Ε.Φ.Ν.Κ.Ακολούθως, το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016, έλαβε χώρα η πραγματοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «“Φτάσε όπου δεν μπορείς!”. –Ο Δομήνικος που έγινε “El Greco”–», με ηλεκτρονική παρουσίαση Power Point και συζήτηση, με ξενάγηση στους χώρους όπου φυλάσσονται τα αντίγραφα των έργων του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου και προβολή της ταινίας «El Greco» του κ. Γιάννη Σμαραγδή.Τέλος, η Δ.Ε.Φ.Ν.Κ. σε συνεργασία με την ΟΑΚ προχωρούν στη διοργάνωση –τον προσεχή Απρίλιο– αντίστοιχης εκδήλωσης στο 4ο Καζούλειο Γυμνάσιο Ρόδου, καθώς και στην προετοιμασία πανελληνίου μαθητικού συνεδρίου με την προοπτική να γίνει διεθνές.

Untitled