Φεβ 18

«Είμασε όλοι Γάλλοι»

«Είμασε όλοι Γάλλοι» φώναξαν οι μαθητές του 4ου γυμνασίου Ρόδου, συγκλονισμένοι από το τρομοκρατικό κτύπημα της 13ης Νοεμβρίου στην καρδιά του Παρισιού.
Θέλοντας να εκφράσουν τη θλίψη των νέων στις εικόνες φρίκης και βαρβαρότητας που αντιτίθενται στα βασικά πανανθρώπινα ιδανικά
της ελευθερίας και της δημοκρατίας προχώρησαν σε μια συμβολική κίνηση αλληλεγγύης στο Γαλλικό λαό.
Με αφορμή και τον εορτασμό των Χριστουγέννων απέστειλαν στον Γάλλο Πρέσβη στην Αθήνα μαζί με τις ευχές για τον ερχομό του Νέου Έτους, επιστολή συμπαράστασης στον δοκιμαζόμενο γαλλικό λαό, καθώς και ζωγραφιές με θέμα την ειρήνη και τη συναδέλφωση των λαών.

Σε μια εποχή που κυριαρχεί η απαξίωση και η ατομικότητα, ενέργειες σαν κι αυτήν αποκτούν μεγαλύτερη αξία και βαρύτητα, ιδιαίτερα όταν οι μαθητές αυτενεργούν και εκφράζονται αυτόβουλα ως ενεργοί πολίτες.

DSC_0773 (2) DSC_0774 (2) DSC_0775 (2) DSC_0776 (2)