Εκτύπωση Προστατευτικών Μασκών

Το σχολείο μας μαζί με άλλα σχολεία από το νομό συμμετέχει στην προσπαθεια προμήθειας των Υπηρεσιών Υγείας της χώρας μας με προστατευτικές μάσκες.

Οι μάσκες ( το επάνω μέρος τους ) εκτυπώνονται στον τρισδιάστατο εκτυπωτή του σχολείου μας και στη συνέχεια μαζί με τις μάσκες των υπόλοιπων σχολείων του νησιού στέλνονται σε εθελοντές που αφού τις συναρμολογήσουν,  τις διαθέτουν στο Υπουργείο Υγείας.

Η πρώτη αποστολή στην οποία πήραμε μέρος έγινε το Μέγα Σάββατο (18/4/2020). Διαθέσαμε 12 μάσκες οι οποίες μαζί με αυτές των υπολοίπων σχολείων της πόλης μας στάλθηκαν στην Αθήνα.

Η δεύτερη παράδοση έγινε την Παρασεκυή του Πάσχα 24/4/2020 στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης. Συγκεκριμένα δώσαμε 10 πλήρεις μάσκες με φύλλο PET κατάλληλα κομμένο και λάστιχο σταθεροποίησης στον Διοικητή του Νοσοκομείου ο οποίος μας ευχαρίστησε για την προσφορά μας.

Τέλος δώσαμε 10 μάσκες στο Δήμο Μυτιλήνης για χρήση από τις διάφορες δομές του.