Κεραμική στο σχολείο

Τα πήλινα αγγεία αποτελούν τις σημαντικότερες δημιουργίες της ελληνικής τέχνης, παρουσιάζοντας τα επιτεύγματα του ελληνικού πολιτισμού. Στο πλαίσιο του μαθήματος “Αρχαία Ιστορία” της Α Γυμνασίου οι μαθητές ήρθαν σε επαφή, ψηλάφησαν και γενικά μελέτησαν τη μουσειακή βαλίτσα που δανειστήκαμε για 2 εβδομάδες από τη Γενική Γραμματεία Βορείου Αιγαίου.

Ο “κεραμικός” Ντόναλντ

Ο ενουσιασμός ήταν μεγάλος. Ήθελαν και οι μαθητές να δημιουργήσουν κάτι δικό τους.  Αφού ασχοληθήκαμε με όλα τα παιχνίδια της μουσειακής βαλίτσας καλέσαμε στο σχολείο μας δύο κεραμιστές., οι οποίοι έδειξαν στους μαθητές τον τρόπο που κατασεκυάζονται τα κεραμικά αγγεία. Στη συνέχεια κάθε μαθητής έφτιαξε – έπλασε από ένα αγγείο το οποίο το πήραν οι κεραμιστές για να το ψήσουν στο φούρνο τους. Ητάν μια καταπληκτική εμπειρία για όλους μας και προσπαθήσαμε να την αποτυπώσουμε στο παρακάτω βίντεο.

Υπεύθυνη της δράσης: Στέλλα Καλαϊτζόγλου

Βίντεο κεραμικής