Πείραμα Ερατοσθένη

Σήμερα, 21.03.2022, στην αυλή του σχολείου μας, του 4ου Ημερήσιου Γυμνασίου Κοζάνης, είχαμε τη χαρά να ζήσουμε μία εξαίσια συνεργατική εκπαιδευτική εμπειρία. Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτριών, κας. Καραδαγλή (Μαθηματικός) και της κας. Κωδωνά (Χημικός), και υπό τις οδηγίες του ΠΑΝΕΚΦΕ και ΕΚΦΕ Κοζάνης, πραγματοποιήθηκε ένα από τα δέκα (10) πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.
Το “Πείραμα του Ερατοσθένη” που αποδεικνύει πως η παρατήρηση και το πείραμα είναι μέρος της ζωής μας, αλλά και αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Με τη συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών σε μία τέτοια βιωματική, ανακαλυπτική δραστηριότητα προάγεται η αξία της επιστήμης αλλά κυρίως αναδεικνύεται η αξία της συνδυαστικής σκέψης. Ευχαριστούμε τους μαθητές για την αγαστή συνεργασία.

4ο Γυμνάσιο14ο Γυμνάσιο24ο Γυμνάσιο34ο Γυμνάσιο44ο Γυμνάσιο54ο Γυμνάσιο64ο Γυμνάσιο74ο Γυμνάσιο84ο Γυμνάσιο94ο Γυμνάσιο104ο Γυμνάσιο11