Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο “The Future of Europe- Greece and Germany”: An international film project

Φεβ 201823

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου εκπονεί ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο “The Future of Europe- Greece and Germany”: An international film project με κωδικό 2017-1-DE03-KA219-035693-2.

Το εν λόγω πρόγραμμα πραγματοποιείται με ένα  σχολείο της Γερμανίας – Max-Ernst-Gymnasium Bruehl και αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των μαθητών μας και διερεύνηση των οριζόντων τους στα βασικά θέματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μειώνοντας ή και εξαλείφοντας τις προκαταλήψεις τους. Κατά το χρονικό διάστημα 26 Ιανουαρίου 2018 έως και 2 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη τόσο των Ελλήνων καθηγητών όσο και των Ελλήνων συμμετεχόντων μαθητών που εκπονούν το πρόγραμμα όπου φιλοξενήθηκαν από Γερμανούς μαθητές. Την περίοδο αυτή τα παιδιά δούλεψαν πάνω στο αντικείμενο του προγράμματος, δημιουργώντας βήμα-βήμα ένα φιλμ μικρού μήκους. Στην προσπάθειά τους αυτή πήραν συνεντεύξεις από Έλληνες του εξωτερικού και από Γερμανούς πολίτες, έγραψαν τραγούδια τα οποία και δραματοποίησαν, συμμετείχαν ενεργά στα γυρίσματα, μια γεύση των οποίων πήραμε τόσο εμείς όσο και ο γερμανικός τοπικός τύπος στο τέλος των εργασιών τους.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την επίσκεψη των Γερμανών μαθητών στο σχολείο μας τον Μάρτιο 2018 όπου θα λάβουν χώρα και τελευταία γυρίσματα  του προαναφερθέντος φιλμ.

Φεβρουάριος 2018