Κατάληψη

Πριν λίγες μέρες στο σχολείο μας, έγινε κατάληψη. Όταν οι είδα το σχολείο κλειστό με κάποιους μαθητές μέσα και σχεδόν όλους τους άλλους απ’ έξω, παραξενεύτηκα γιατί δεν ήξερα τι γινόταν. Ρώτησα κάποια παιδιά από μεγαλύτερες τάξεις και μου είπαν ότι γίνεται κατάληψη. Εκείνη την στιγμή αναρωτήθηκα γιατί να συμβαίνει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τρόμαξα λίγο γιατί νόμιζα ότι οι καθηγητές θα φώναζαν και θα μας τιμωρούσαν.

Όταν μπήκα στο σχολείο, μας είπαν να ψηφίσουμε αν θέλουμε να γίνει κατάληψη. Προσωπικά ψήφισα «κατά» γιατί οι λόγοι που υπήρχαν μπορεί να ήταν σοβαροί αλλά όχι τόσο που να δικαιολογούν την κατάληψη. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι δεν χάρηκα που χάσαμε μια μέρα μαθήματος αλλά πιστεύω ότι η κατάληψη δεν είναι ο μόνος τρόπος διαμαρτυρίας. Αν είναι να γίνει θα πρέπει να υπάρχουν πραγματικά σοβαροί λόγοι!

Φιλακουρίδη Κων/να (Α3)