Διαδίκτυο, τι πρέπει να προσέχω

PCΣε έναν δρόμο κανείς δεν θα έβαζε μια ταμπέλα με τα προσωπικά του στοιχεία και τις φωτογραφίες του. Αντίθετα στο διαδίκτυο πολλοί ανεβάζουν τις φωτογραφίες τους δημόσια, με αποτέλεσμα να μπορεί να τις δει ο οποιοσδήποτε και να πάρει τα στοιχεία τους. Πολλοί συνομιλούν με αγνώστους αλλά και αυτό είναι μεγάλο λάθος γιατί δεν ξέρεις ποιος κρύβεται πίσω από την οθόνη. Πάντα πρέπει να προσέχουμε με ποιους μιλάμε και πάνω απ’ όλα τα άτομα με τα οποία συνομιλούμε θα πρέπει να τα γνωρίζουμε. Επίσης για ποιόν λόγο να δεχόμαστε αιτήσεις φιλίας από αγνώστους; Πολλοί πράττουν έτσι επειδή θέλουν να έχουν πολλούς φίλος, αλλά αυτό δεν είναι «μαγκιά» ούτε και φιλία. Αιτήματα φιλίας δεχόμαστε μόνο από άτομα που γνωρίζουμε. Συμπερασματικά, το διαδίκτυο χρειάζεται μεγάλη προσοχή, έλεγχο και μέτρο! Για να το διαπιστώσεις και μόνος σου, παρακολούθησε το παρακάτω βίντεο!

Κωνσταντίνα Φιλακουρίδη (Α3)

Πως θα θέλαμε να είναι το σχολείο μας!

σχολειοΈχετε αναρωτηθεί γιατί οι μαθητές χαρακτηρίζουμε το σχολείο βαρετό και κάποιες φορές ακόμα και φυλακή; Όχι! Η απάντηση δεν είναι ότι είμαστε τεμπέληδες, αδιάφοροι και κακοί μαθητές αλλά γιατί το σχολείο είναι πράγματι κουραστικό και βαρετό αφού είναι «άχρωμο», μουντό και κρύο.
Το σχολείο θα το θέλαμε να καλλιεργεί, να προωθεί τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των παιδιών. Να είναι μεγάλο με πολλά χρώματα και graffiti στους τοίχους. Οι αίθουσες να είναι μικρές, ζεστές, βολικές και διαφορετικές για εργαστήρια και ξένες γλώσσες. Να είναι ένα περιβάλλον υγιές και χαρούμενο. Επίσης τα κάγκελα και οι πόρτες του σχολείου να έχουν φωτεινά χρώματα που να τα έχουν διαλέξει τα παιδιά. Να είναι ένας χώρος που απευθύνεται σε όλους μαθητές και καθηγητές που θα μπορούν να καλύπτουν τις ανάγκες, τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά τους και να το αισθάνονται σαν δεύτερο σπίτι τους.
Τέλος θα θέλαμε για όλους ένα τέτοιο σχολείο χωρίς εξαιρέσεις, διακρίσεις και αποκλεισμούς.

Βεϊογλάνη Άννα
Βεντούρη Γεωργία
Καλογιάννη Ευαγγελία(Α1)

Προσφυγιά