Πρόσκληση σε διαδικτυακή ομιλία γονέων από το δίκτυο ΑΛΦΑ

Το κέντρο Πρόληψης “Δίκτυο Άλφα” κατόπιν αιτήματος του σχολείου μας καθώς και του 1ου ΕΠΑΛ Κορδελιού, 3ου ΓΕΛ Εχεδώρου, και 1ου Γυμνασίου Κουφαλίων θα πραγματοποιήσει την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022 στις 6-8 το απόγευμα, διαδικτυακή ομιλία-συζήτηση για τους γονείς των τεσσάρων σχολείων με θέμα “Η επικοινωνία στην οικογένεια στα χρόνια της εφηβείας”

“Η εφηβεία είναι μια περίοδος έντονων συναισθημάτων, ραγδαίων αλλαγών ομορφιάς και αδεξιότητας, αμφιβολίας για τον εαυτό.  Σε αυτήν την περίοδο ο αναπτυσσόμενος άνθρωπος έχει να διαχειριστεί και να «απαντήσει», μεταξύ άλλων, στη νέα μορφή που παίρνει το σώμα του, στο δίλημμα της συναισθηματικής ανεξαρτησίας από γονείς και άλλους ενήλικες, στη διαμόρφωση σχέσεων αμοιβαιότητας με τους συνομηλίκους και των δύο φύλων στη διαμόρφωση ενός σχεδίου ζωής για το μέλλον. Όπως είναι αναμενόμενο, αυτές οι αλλαγές δεν μπορούν παρά να επηρεάσουν και το κλίμα μέσα στην οικογένεια. Ποιος είναι ο ρόλος του γονιού; Πώς μπορεί να απαντήσει στις νέες αυτές προκλήσεις;”

Ο σύνδεσμος της συνάντησης-ενημέρωσης θα σας αποσταλεί από το σχολείο με ηλεκτρονικό μήνυμα.