Ανακύκλωση και Όπερα

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 μαθητές της Γ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Μέγαρο Μουσικής, προκειμένου να λάβουν μέρος  σε εκδήλωση που διοργάνωσε ο σύλλογος φίλων νέας παραλίας υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης η οποία περιελάμβανε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την ανακύκλωση και έκθεση ενδυμάτων κατασκευασμένων από ανακυκλώσιμα υλικά,  με θέμα την  ΟΠΕΡΑ. Στην αίθουσα που γινόταν η έκθεση ήταν παρόντες και κάποιοι από τους δημιουργούς των εκθεμάτων όπου εξηγούσαν στους μαθητές τον τρόπο κατασκευής και τα υλικά που χρησιμοποίησαν καθώς και την ιστορία της  όπερας από την οποία εμπνεύστηκαν τα έργα τους. Έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν σχετικά με την υπερβολική κατανάλωση πρώτων υλών και παραγωγή σκουπιδιών καθώς και  να γνωρίσουν κάποια χαρακτηριστικά της όπερας. Η εμπειρία μοναδική αλλά και η ταλαιπωρία επίσης καθώς οι καιρικές συνθήκες και τα μέσα μαζικής μεταφοράς ήταν εξαιρετικά προβληματικά.