Εθνική εορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

H 28η Οκτωβρίου,ημέρα τιμής και μνήμης για τους αγώνες του ελληνικού λαού ενάντια στο φασισμό και τους κατακτητές, ημέρα  Εθνικής αντίστασης, εθνικής υπερηφάνειας αλλά και προβληματισμού για τη διαφύλαξη της Εθνικής ενότητας και την προάσπιση της Ειρήνης.

Στο μικρό αφιέρωμα που έγινε στο σχολείο μας οι μαθητές μας διάβασαν κείμενα , απήγγειλαν ποιήματα, άκουσαν τραγούδια και προσπάθησαν να ζωντανέψουν τις νίκες του ελληνικού στρατού στα βουνά της Ηπείρου και  την γενναία αντίσταση του λαού μας, που συγκλόνισαν τον τότε κόσμο.

Οι πραγματικότητες αυτές σηματοδοτούν σήμερα την πορεία μας, καθώς νέοι αγώνες χρειάζονται για τη βελτίωση της δημοκρατίας μας, την περιφρούρηση  και την υπεράσπιση της  ελευθερίας μας και της εθνικής μας ανεξαρτησίας.

Οι μαθητές μας πήραν μέρος στην μαθητική παρέλαση που έγινε στο δήμο μας και μας έκαναν περήφανους!

Χρόνια πολλά! Ειρήνη και πρόοδο στην πατρίδα μας!