Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Συμμαχικά Μνήματα και το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

Την Τετάρτη 27/3/2019 τα τμήματα Γ2 και Γ4 του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα κοιμητήρια Ζεϊτενλίκ ( Συμμαχικά Μνήματα),όπου ξεναγηθήκαμε με ξεναγό του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα στα μνήματα των πεσόντων στρατιωτών του Α΄Παγκοσμίου Πολέμου, ανακαλύπτοντας τον πολυεθνικό χαρακτήρα των στρατιωτών που πολέμησαν και έπεσαν κατά την περίοδο 1915-1918.

Καταγράψαμε επίσης ονόματα, εθνότητες και αξιώματα στρατιωτών και αναζητήσαμε σε μια διαδικτυακή πλατφόρμα τα στοιχεία των πεσόντων στο Μουσείο του Μακεδονικού Αγώνα.

Τέλος ξεναγηθήκαμε στο χώρο του Μουσείου παρατηρώντας εικονογραφικό υλικό για την περίοδο του Μακεδονικού Αγώνα (1904-1908) καθώς και για τους Βαλκανικούς πολέμους του 1912-1913.

Στην επίσκεψη τα τμήματα των μαθητών συνόδευσαν οι καθηγητές: Μαλιούρη Κατερίνα, Ασλανίδου Χαρά , Παναγιωτίδου Μαργαρίτα.