Τελική παρουσίαση του περιβαλλοντικού προγράμματος του σχολείου μας

IMG_20160509_100758

Αισίως φτάσαμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς και στην ολοκλήρωση του περιβαλλοντικού προγράμματος ” Μες στον Εύοσμο γυρνώ, χώρο ελεύθερο ψάχνω να βρω”

Οι μαθητές που συμμετείχαν εντόπισαν και κατέγραψαν την έλλειψη ελεύθερων χώρων στη γειτονιά μας, εξέφρασαν τα συναισθήματά τους μέσα από εικαστικές δημιουργίες, έγραψαν ποίημα για την πόλη που ονειρεύονται. Συμμετείχαν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο “Βιώσιμη Πόλη: η πόλη πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία”, παρακολούθησαν εργαστήρια κατασκευής ξύλινων φωλιών και δημιουργίας κόμικ. Συνεργάστηκαν , δούλεψαν ομαδικά με μαθητές από άλλα σχολεία, κατέγραψαν τις απόψεις τους και τις παρουσίασαν στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης.Επισκέφτηκαν τη Ν.Παραλία και συμμετείχαν σε ένα περιβαλλοντικό “κυνήγι θησαυρού” .

Ελπίζουμε ότι αποκόμισαν καλές εμπειρίες από τις δράσεις τους αυτές και ευαισθητοποιήθηκαν στα περιβαλλοντικά θέματα ως αυριανοί ενεργοί πολίτες.

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι η τελική παρουσίαση του προγράμματος:

ή εναλλακτικά στο :