Απολογισμός του πολιτιστικού προγράμματος “Παλαιοχριστιανικοί ναοί και βυζαντινά μοναστήρια, ένας ανεκτίμητος θησαυρός στην πόλη μας”

Στη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015 μια ομάδα 18 μαθητών του σχολείου μας με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Μαζηρίδου Ευδοξία και την κ. Τσομπανίδου Ξανθίππη συμμετείχαν και εργάστηκαν πάνω στο πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα τους παλαιοχριστιανικούς ναούς της Θεσσαλονίκης και τα βυζαντινά μοναστήρια της. Ερεύνησαν για αυτά, τα επισκέφθηκαν, τα φωτογράφησαν,συγκέντρωσαν στοιχεία,συμμετείχαν σε συνέδριο παρουσιάζοντας την εργασία τους. Αναγνώρισαν τη σημασία και την αξία αυτών των μοναδικών μνημείων- πολλά από αυτά είναι αναγνωρισμένα από την UNESCO ως μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς- συνειδητοποίησαν την ευθύνη όλων μας για τη διατήρησή τους. Τελικά παρήγαγαν το δικό τους έργο με μια παρουσίαση και μια μικρή ταινία.

Θέλοντας να σας κάνουμε κοινωνούς αυτής της πορείας σας παρουσιάζουμε ένα μικρό δείγμα..

πολιτιστικό 2014-2015