ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2015

2010-11_sto_sxoleio

Μια καινούρια σχολική χρονιά αρχίζει: Μοιάζει με το άνοιγμα της αυλαίας στο θέατρο. Εκεί, μας ανταμείβει η ψυχαγωγία μαζί με την κάθαρση. Εδώ, στα σχολεία, χρειάζεται να δώσουμε βάση στην παίδευση, στη μάθηση, στη φαντασία’ ώστε να μην ανοίγει η αυλαία σ΄ένα θέατρο σκιών.

Ζούμε σε δύσκολους καιρούς, τόσο στη χώρα μας όσο και στον πλανήτη.Οι ευχές όλων μας λοιπόν για τα σχολεία σε πανελλήνια κλίμακα είναι να ανοίξουν έτσι κι αλλιώς, αλλά “ν΄ανοίξουν” στη γνώση, στην περήφανη σκέψη και στο όνειρο.

Για τους εκπαιδευτικούς, η ευχή είναι να δουλέψουμε με όραμα, αντιμετωπίζοντας τις δυσκολίες ρεαλιστικά.

Για τους μαθητές, στόχος είναι να μάθουν ότι η γνώση είναι δύναμη, άρα η ευχή μας είναι να την αγαπούν μέσα από το σχολείο, να μορφώνονται και να έχουν το πέταγμα της φαντασίας.

Καλή Χρονιά.