Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο

Στo πλαίσιo του  Project οι μαθητές του Β1 και Α1  είχαμε προγραμματίσει στις 1-4-2015 μια εκδρομή στο Ολυμπιακό Μουσείο με την υπεύθυνη του προγράμματος  κα Ιωαννίδου  και  συνοδούς τον κ.  Χατζηγιαννίδη  και  κ. Καλαντζή.  Η ξενάγηση των μαθητών  ξεκίνησε με μια ιστορική αναδρομή και παρουσίαση Ολυμπιακών Αγώνων από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.  Στο δεύτερο στάδιο της ξενάγησης έγινε αναφορά στο θέμα του doping,  στη χρήση δηλαδή αναβολικών. Προβλήθηκε video που  ανέλυε τις επιπτώσεις του  στον ανθρώπινο οργανισμό και ακολούθησε ένα παιχνίδι για να δούνε οι μαθητές  τι συγκράτησαν από το βίντεο. Στο τέλος  παρακολουθήσαμε αγώνες στίβου εφήβων στο Καυταντζόγλειο Στάδιο. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ικανοποίηση ότι οι μαθητές αποκόμισαν πλούσιες εμπειρίες γύρω από ένα τόσο ζωτικό τομέα.