Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Επιστολή σε γονείς για ΣΕΠ

Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων                                                                                                   Ελευσίνα, 14-11-23

4ου Γυμνασίου Ελευσίνας

Ταχ. Δ/νση: Χατζηδάκη 37-39                    Προς: Γονείς & Κηδεμόνες 4ου Γυμνασίου Ελευσίνας

Τ.Κ. 19 200 Ελευσίνα

Θέμα: Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Ο Σύλλογος Γονέων κ Κηδεμόνων σε συνεργασία με τον Διευθυντή του Σχολείου κ Βιολέτη Αναστάσιο κ τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ενεργοποιήσαμε τη δράση Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Η συμβουλευτική παρέμβαση γίνεται με τρόπο «εξατομικευμένο» με τη βοήθεια της ατομικής συμβουλευτικής συνέντευξης. Με τη μέθοδο αυτή εξειδικευμένος Σύμβουλος Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού συζητά κατ’ ιδίαν με τον ενδιαφερόμενο μαθητή και με τους γονείς του, δια ζώσης, με σκοπό να τον βοηθήσουν να συνειδητοποιήσει τα ατομικά του χαρακτηριστικά (γνώσεις, ικανότητες, δεξιότητες) και να μάθει τον τρόπο να σχεδιάζει τη σταδιοδρομία του επιλέγοντας αρχικά, τις εκπαιδευτικές   διαδρομές που ανταποκρίνονται στα προσόντα, τις αξίες και τα ενδιαφέροντά του.

Ο Σύμβουλος μέσω πιστοποιημένων μεθόδων και εργαλείων καταρτίζει ατομικό σχέδιο δράσης ώστε να αποτυπωθεί μια πρώτη βοηθητική εικόνα στο μαθητή και τους γονείς προσδιορισμού της σχολικής διαδρομής που θα συντελέσει στην επιλογή της επαγγελματικής πορείας σύμφωνα με τις προσωπικές  ανάγκες και τις εκάστοτε συνθήκες της αγοράς εργασίας.

Καλούμε τους γονείς κ κηδεμόνες, ιδιαιτέρως των μαθητών της Γ Γυμνασίου, όπως μέσω του Διευθυντή του σχολείου προγραμματίσουν ραντεβού κατάρτισης ατομικού σχεδίου δράσης για τα παιδιά τους, στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που εδράζει επί της  Ίωνος Δραγούμη 24, Ελευσίνα.

Το ΔΣ ΣΓΚ 4Ου Γυμνασίου Ελευσίνας

Η Πρόεδρος                                                              Ο Γραμματέας

Αθηνά Νίνου                                                             Ζαφειρόπουλος Αθανάσιος