Αρχική » Εκπαιδευτικό Υλικό

Εκπαιδευτικό Υλικό

Το αλφαβητάρι της Γερμανικής Γλώσσας

Μάιος 2022

Στο πλαίσιο του μαθήματος της γερμανικής γλώσσας, οι μαθητές του Β5 με τη βοήθειααλφαβητάρι της γερμανικής γλώσσας της καθηγήτριας Φραντζέσκας Σιστρίνης, δούλεψαν ένα  αλφαβητάρι της γερμανικής γλώσσας, το οποίο ονόμασαν «Das Lernbuch ABC». Στόχος του αλφαβητάρι είναι να βοηθηθούν οι  μαθητές/τριες του σχολείου στην εξοικείωσή τους με την ανάγνωση της γερμανικής γλώσσας. Σ’ αυτήν τη δημιουργική εργασία οι μαθητές/τριες ανέπτυξαν γνωστικές, κοινωνικές και επικοινωνιακές δεξιότητες με βιωματικό τρόπο. Κατανόησαν τι μαθαίνουν και γιατί το μαθαίνουν. Ενίσχυσαν το πνεύμα συνεργασίας μεταξύ τους, το κίνητρό τους για μάθηση και αναπτύχθηκε κριτικό πνεύμα και δημοκρατικό κλίμα στην τάξη. Το βιβλίο θα παραμείνει στη βιβλιοθήκη του σχολείου για όσους θα επιθυμούν να το δανείζονται.

Αρχαία & Μαθηματικά Β’ τάξη – Καθηγ. κος Γαρδέλης & κος Καραγιάννης

Στα πλαίσια της διαθεματικής διδασκαλίας, οι μαθητές της Β΄ γυμνασίου του σχολείου μας γνώρισαν την προηγούμενη βδομάδα, το Πυθαγόρειο θεώρημα μέσα από την φιλοσοφία των Πυθαγορείων.
Ένας κόσμος γεμάτος αριθμούς. Κάθε αριθμός και ένας συμβολισμός. Όταν η αρχαία ελληνική φιλοσοφία περιπλανιέται στα μονοπάτια του κόσμου των μαθηματικών, τα μαθήματα δεν έχουν σύνορα. Το θεώρημα σταθμός στην ιστορία των μαθηματικών συναντά τις απαρχές του στη σκέψη του Έλληνα φιλόσοφου Πυθαγόρα και των οπαδών του.
Στα επισυναπτόμενα έγγραφα μπορείτε να δείτε πώς η φιλοσοφία προσεγγίζει τα μαθηματικά.  Ή μήπως ισχύει το αντίθετο;

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ_Διαθεματική_με_μαθηματικά

Πυθαγόρας_και_Πυθαγόρειοι